Leckék az életről, A hülyeség kora – két olyan filmcím, amelyek az emberi gyarlóságról és a gyarlóság elítélését tálalja húsunk mélyéig hatolóan sokkoló őszinteséggel.
Debrecen belvárosában egyre erősödő tendenciát mutat a hajléktalanság, ez pedig már „kézzel fogható” konfliktusokat is szolgáltat a belváros ártatlan népére nézve. Az illetékesek tehetetlenek. Igaz történet alapján!
Mennyi az élet? Talán 8-9 évtized? Az emberi ésszel felfogható léptékben úgy tűnik jelenleg, hogy ennél nem sokkal több a maximum, az átlag pedig jóval ez irányszámok alatt kullog valahol. Az élet vége pedig alighanem mindig megrendítő. Különösen, ha ez korán történik. Nagyon-nagyon korán.
Látszólag talán semmi közös nincs Egerben és a cívisvárosban. Nyilván mindkettő megyeszékhely, fontos történelmi, kulturális és sportvárosok egyaránt. A maga nemében azonban mégis eltér egymástól a két legendás város. Egy valami mégis hamisítatlanul közös: a Debreceni Egyetem.
A minap az emberség, az emberi érzések legőszintébb megnyilvánulásával találkoztam én, valamint az egyik kedves cimborám. Az este egy átlagos, visszafogott dumálgatásnak indult a város egyik népszerű bárjában…
Derűsen sétálgató párok, a nagyerdei ködszínház környékén vidáman szaladgáló gyerekek, kutyusaikkal játszó gazdik,a vidámpark felől örömmel sikongató gyerkőcök élvezik a közös kiruccanást szüleikkel.
A ma idősebb férfiak fiatalon nem kerülhették el a sorkatonai szolgálatot. Bár igyekeztek kibúvókat találni, ez csak keveseknek sikerült. Így egyenruhában tölthették életük másfél-két évét. A szolgálat ideje minél távolabb kerül, az élmények többsége is megszépül. A rosszak, a mindennapok kis szenvedései, kitolásai felejtődnek, de marad még így is rengeteg történet.
Fiatalon belerohadni, belepusztulni a vodkagőzösen hallucinált kommunista álomvilágba, a marxista-leninista utópiába, vagy kimenekülni Nyugatra, Amerikába, hogy megvalósítsam az álmaimat? Sokakat foglalkoztatott ez a kérdés az ötvenes években Magyarországon.
János ugyanabban az időben jött haza a templomból, amelyben szokott. Pontban fél 12 előtt 5 perccel. Letette a biciklijét az udvaron, majd benyitott a házba, ahol a sógornője az utolsó simításokat végezte a vasárnapi ebédre készülő oldalason a szűk kis konyhában.
A világ leggyakrabban feltett kérdése a miért? Az embert a kíváncsiság hajtja. Szűkebb-tágabb környezetéről szeretne minél többet megtudni, megismerni. Ez a vágy a kíváncsiság komolyabb része, de van vidámabb oldala.
Ahogyan a szobrász önti a gipszet a halhatatlan arcra, azonkép öntjük mi céhesek- mívesek szavunknak anyagát és várunk, várunk, míg a kíntól kővé nem mered.