Ha közeledik a karácsony, akkor nem csak a vásárokra, a vasalókból is ömlő édi-bédi, rózsaszín reklámokra számíthatunk, hanem arra is, hogy Debrecenben hamarosan ismét lesz egy évről évre népszerűbb rendezvény. És ez országon belül és országon kívül egyre kedveltebb, egyre többen vesznek részt benne aktívan, személyesen és az interneten: a KÖNYVÁRVERÉS. És aki rendezi: a CRYSTAL ANTIKVÁRIUM ÉS AUKCIÓSHÁZ, Asztalán Péter szakértő vezetésével.
Idén november 22-én 17 órakor emelkedik föl először az árverési kalapács, aztán még 419 tétel fölött a Mathias Corvinus Collegium (volt Arany Bika) termében.
Az esemény kapcsán kerestük Asztalán Péter antikváriumtulajdonost és árverésvezetőt.
– Mi sarkallja arra, hogy ezt az eszméletlen fárasztó, anyagilag rizikós eseményt évről évre megszervezze, megrendezze? És szinte egyedül van ebben a munkában a Crystal antikváriumon belül, persze a közvetlen kollégái és néhány külsős fiatal, sok mindenben segítenek.
– Ez már számomra nem csak hobbi vagy megélhetés, hanem életforma. Gyerekkoromban kezdtem el gyűjteni a ritka könyveket, aztán valahogy beleszerettem ebbe a hobbinak induló időtöltésbe. Egyre többet olvastam a témában. Nem csak a könyvek tartalma érdekelt, hanem a megjelenési idejük, formájuk, a korabeli körülmények, a megjelenésük utáni sorsuk. És minél régebbi volt egy könyv, számomra annál érdekesebbnek, izgalmasabbnak tűnt.
– Sokan vannak, akik úgy vélik: ami régi, az nem érték - de most ezt hagyjuk! Ez a huszonhetedik könyvárverése. Nem akarok az unalmas, sokat emlegetett gombóc példájával előhozakodni, hogy miből mennyi a sok, de azért a huszonhetedik árverés nem kevés. Miközben ön még csak negyven körüli. Fiatal, mondjuk ki!
– Ja, persze. De volt olyan időszak, hogy évente két árverést szerveztem, ezért nincs arányban az életkorom és az árverések száma. Visszatérve a mostani aukcióra: hát hogyan lehetne abbahagyni ezt a munkát, hobbit, életformát, amikor olyan árverésre alkalmas könyvekkel keresnek meg vagy jut hozzám, mint például a mostani 337-es tétel: egy XVII. SZÁZADI RITKASÁG CALEPPINUS SZÓTÁRA 1616-BÓL. CALEPINUS AMBRUS (Ambrosius) (1435-1511) olasz Ágoston-rendi szerzetes 1590-ben először kiadott tizenegy nyelvű szógyűjteményének 1616. évi bázeli kiadása. A szótár a magyar nyelvtörténet egyik legfontosabb, legkorábbi és legtöbb archaikus szavát tartalmazó gyűjteménye. A későbbi szótárírók hosszú időn keresztül ebből a nagy deák szótárból írták ki a magyar szavakat. Ez a kiadás nem szerepelt még magyarországi aukción! A XVII. század közepén készült, bordázott félbőr-kötésben. A legtöbb régi szótárral ellentétben a példány bejegyzés és széljegyzetmentes, hiánytalan. Fólio, azaz a legnagyobb könyvforma. A kikiáltási ár: 180.000 Ft.
– Na jó, de ez kevés gyűjtőnek szól. Milyen tematikájú könyvek kerülnek kalapács alá?
– Az összes kikiáltási ár körülbelül 9 millió forint, és ez a kikiáltási ár a vélt értékeknek körülbelül a harmada, negyede. Bőven van választási lehetőség, sok tematika szerepel. Sok a díszmű, amit akár ajándékozásra is érdemes megvásárolni. Egyébként sok téma szerepel, de ha csoportosítani akarjuk a könyveket, most a vadászati, útleírási témájú kiadványok kínálata a legbőségesebb. De van bőven bibliai témájú kiadvány, hadtörténet, jog, judaisztika, orvostudomány-gyógyszerészet, és egy jó néhány, egykoron tiltott könyv.
– Hogyan jut a birtokába egy-egy könyvritkaság? Persze, mint antikvarista, nyilván keresi is, meg be is tévedhet egy-egy „gyanútlan” eladó.
– Van egy érdekes történet a P. NAGY ZOLTÁN: A „LUDAS” VADÁSZKÜLÖNÍTMÉNYRŐL SZÓLÓ KRÓNIKÁS ÉNEK – című kiadványról. Ez lényegében egyetlen kiadás! A kiadvány egy debreceni vadásztársaság tagjai számára készült tagsági igazolványként. Vadászirodalmunk igazi unikuma a kötet, amely a társaság viselt dolgait verseli és rajzolja meg. Kereskedelmi forgalomba nem került, kizárólag névre szólóan készült. A címlap verzóján a tagsági rész kitöltetlen, illetve több soros, kéziratos szöveg, talán egykorú dedikáció sajnálatos módon gondosan „kismirglizve”. Kikiáltási ár: 120 ezer Ft. Igen ám, de ez úgy került hozzám, hogy egy gyűjteményétől szabadulni akaró személy fényképeket küldött a könyveiről. Minden szépen jól olvasható volt a könyvgerinceken, csak ez az egy nem. Ez szúrt szemet nekem, és nem is hiába. Amit korábban is mondtam, alaposan, tételről tételre át kell nézni a könyveket. És ez néha 4-5-6 óra, aztán kiderülhet, semmi értelme nem volt. Máskor meg találunk egy értéket. De azért meg kell dolgozni. Ez történt ebben az esetben is.
– Rendben, de ezek könyvritkaságok. Egyszerűbb könyveket gyűjtőknek nincs ajánlat?
– Dehogynem! Nagyon sok debreceni, hajdúsági helytörténeti kiadvány van a kínálatunkban, elérhető áron.
– Külföldi kiadványok lesznek az árverésen?
– Természetesen, mint mindig. Nemzetközi ritkaság a 226-os tételünk, Ovidius napok könyve művének kétnyelvű kiadványa, amely 1850 körüli, álbordázott, aranyozott gerincű félbőr-kötésben, felül aranymetszéssel, a lapok körülvágatlanok, klasszikus XIX. századi angol kötés. Bibliofil példány! A kikiáltási ára 60 ezer forint.
– Előfordul olyan, hogy már az árverés előtt van jelentkező megvételre? Vagy esetlen ön tudja, sejti, hogy ki fogja megvenni? Egyáltalán: lehet ismerni a profi könyvgyűjtőket Magyarországon?
– Igen, a 215-ös tétel: a MAGYAR TÖRTÉNETI ÉLETRAJZOK TELJES SOROZATA. EGYEDI RITKASÁG. Ötvennyolc kötet, és már sejtem, hogy ki fogja megvenni, illetve van több ismert gyűjtő is, aki valószínűleg licitálni fog rá. Ennek a tételnek a legmagasabb a kikiáltási ára: 400 000 Ft.
– Négyszázhúsz tétel szerepel a mostani árverésen. Ez nagyon nagy szám, még végig ülni is az árverésen. De minden alkalommal készít egy katalógust. Ennek a szerkesztése mennyi időt vesz igénybe?
– Gyakorlatilag egész évben foglalkozom vele, kezdve a könyvritkaságok felkutatásával. Hívnak is könyvgyűjtemények felértékelésére, de járom az antikváriumokat, figyelem az árveréseket, és ebbe külföld is szerepel, amennyire az időm engedi. Egy konkrét könyvet, kiadványt természetesen ellenőrizni kell, valódi-e. Aztán fel kell dolgozni, vagyis a ritkaságot jelentő, jellemző tulajdonságokat precízen fel kell dolgozni, össze kell írni ellenőrizhetően. Nem engedhetem meg magamnak, hogy egy árverés után valamelyik tételről kiderüljön, valótlanságok jelentek meg a katalógusban. Az nagyon rontaná a hitelemet, amit hosszú évek munkájával alakítottam ki. Csak a leírások összegyűjtése hosszú időt, két-három hónapot vesz igénybe, plusz valamennyi tétel fotózása. Úgyhogy van vele munka, látható az irodámban is, megmozdulni, lépni, leülni sem van hová a rengeteg könyvtől. Igaz, hogy ez idővel rendeződik, de aztán jön a következő árverés. És ez így megy évek óta. Ezt szeretem, ezért csinálom.
A katalógus ITT olvasható.
Barna Attila
X
Új hozzászólás