Mesél a pálya

Régi emlékek változatlan helyszíne

Mindannyiunk életében vannak helyszínek, amelyek látszólagos egyszerűségük, jellegtelenségük, hovatovább tökéletlenségük dacára kitörölhetetlen nyomot hagynak.

Hatásuk örök, értékük felbecsülhetetlen, még ha tudomást már nem is igazán veszünk róluk – legfeljebb egy porosodó fotóalbum lapozgatása, vagy néhány teljesen véletlenszerűen előbukkanó, nosztalgikus emlékkép felidézésének erejéig. Hasonló kapocs fűz engem, s minden bizonnyal jónéhány társamat ahhoz a bizonyos focipályához.

Kettőezerhét egyik nyirkos, ködös novemberi reggelén járunk, a jelzőcsengő kíméletlen ricsaja katonás rendbe sorakoztatja az osztályokat az iskolaudvaron. A gyereksereg nyüzsögve-zajongva, egymást olykor megtaszajtva, mégis fegyelmezett léptekkel indul meg a hatalmas épület lépcsője felé. Nem úgy a hatodikos fiúcsapat, amelynek zöme pillanatok alatt uralma alá veszi az elnéptelenedő focipályát. Mi vagyunk azok. Nem bajlódunk sokat a csapatok létszámának és összetételének megszabásával. Útnak indul a labda, rúgjuk, ahol érjük – néha egymást is. Kiérlelt, átgondolt mozdulatokat persze nem produkálunk, tervszerű játék helyett a rögtönzésé a terep. Oka lehet ennek meglehetősen kezdetleges technikai-taktikai képzettségünk mellett az a tény, hogy kegyetlenül szorít minket az idő. No meg a menetrendszerűen érkező pedagógusi ukáz, amely a házirend áthágását nem tűrve a tanterem irányába parancsolna bennünket. Ezen a napon némileg több energiát fektetünk az ellenszegülésbe, elvégre az első óránk angol, és történetesen az egyik társunk édesanyja a tanár, aki a pályához egészen közel eső épületrészben kéri majd számon a legutóbbi órák anyagát. Úgyhogy van még pár szabad percünk nyolcig, kihasználnánk, ha lehet. Bele is fér egy-két csel, az első legyen egy esernyő. Mindannyian elhisszük, hogy meg tudjuk csinálni, de valójában szó sincs róla: égbe emeljük a lasztit, s mire leesik, érkezik is a tanárnéni. Pontosan, mint mindig.

Egy sietve belőtt gólra marad csupán idő, a következő percek már az idegennyelv útvesztőjében történő kóválygásról szólnak. A szemek egyszerre csillannak fel a „back" kifejezés hallatán. Ismerősen cseng rajongással követett sportágunk közvetítéseiből. Egyikünk Kolo Tourét, másikunk Rio Ferdinandot emlegeti, és van, aki Éger Lacit és Marco Materazzit egyszerre. Ez a legutóbbi vagyok én. Sok időnk nincs annak megvitatására, hogy ki a legjobb. De ha sok időnk lenne, akkor sem menne. Éger Laci nevének hallatán mindenesetre mutatkozik némi egyetértés, elvégre hű cívisekként a DVSC mindannyiunk szívében elsőbbséget élvez. Amúgy a legtöbben a Manchester Unitednek szurkolnak, de van arsenalos, meg én, az egy szem Inter-szimpatizáns. Akad azért olyan társunk is, akinek fogalma sincs csapatokról, játékosokról, de a következő órára igyekezve ugyanakkora elánnal rúg a legnagyobb értéktárgyunkat képező lasztiba az épületek közt húzódó placc betonján, mint az, aki egész hétvégén meccseket nézett – noha nem sok tizenkétéves létezett akkortájt, aki ezt a kiváltságot megengedhette magának.

A labda Balué. Mindig ő hozza. Egy tanévet általában kibír, pedig nyüstöljük derekasan. Minden alkalmat és helyszínt megragadunk: rúgjuk a folyosón szünetben, a teremben becsengő után a tanár érkezéséig, és jellemzően mindent eltalálunk vele. A romokat gondosan eltüntetjük, s folytatjuk, mit sem törődve az okozott károkkal. A szabad levegőre érve aztán a tesiórák miatt sűrűn foglalt focipálya helyett legtöbbször a kosárpalánkokkal szegélyezett betonon megy a vég nélküli labdás harc, de makacs ellenállásunk dacára nagy ritkán még onnan is kiszorulunk. A focipálya egyébként nem is füves, nem is beton, de nem is a ma oly divatos rekortán borítás fedi, hanem közönséges föld. Nekünk persze ez jelenti a világmindenséget. Különösen akkor, ha kedvezőbb időjárási körülmények közepette a háló is felkerül a kapukra. Gyermeklétünk a labda semmihez nem mérhető puffanásakor, a háló sistergésekor, az egymásnak leosztott elismerő pacsik és csipkelődések pillanataiban nyer valódi értelmet. A legigazabb kiteljesedést pedig a góllövés eufóriája jelenti számunkra. Ez a mi közös nyelvünk, amely minden pillanatnyi sérelmet és konfliktust képes egy szemvillanás alatt elsimítani, hogy aztán a játék hevében újabbak kerekedjenek. Ezzel együtt is nagyon élvezzük. Minden létező időnket a focizásnak szentelnénk. Már ha lehetne.

De nem lehet. Így az élet egyik legfőbb igazságtalansága ugyan, de egyikünk sem lesz futballsztár – habár emlékeim szerint senki nem dédelgetett ilyesfajta ambíciókat. Szét is szóródtunk mostanra, és azon a bizonyos focipályán is bő évtizede már, hogy utoljára közösen játszottunk. Merthogy próbálkozásainkat futballnak nem nevezném, még csak focinak sem. Játék volt! A legőszintébb, legegyenesebb fajtából. Játék, amit már akkor sem vehetett el tőlünk senki. Őszinte szeretetét vittük, s visszük magunkkal mindenüvé, a megannyi kedves élménnyel, tanulságos történettel együtt, melyekről a leghűbben bizonyára az a napjainkban is éppoly göröngyös, hepehupás játékterület, na meg a vele szomszédos, eredetileg kosarazásra szánt bitumen tudna a legtöbbet mesélni, amely teret adott ehhez. Ahányszor csak elhaladok mellettük, újra azzá a gyermekké változom, aki önfeledten terelte a labdát azon a nyirkos, ködös novemberi reggelen – mit sem törődve a későbbi szülői feddéssel, amit azért kapott, hogy már megint szétrúgta a cipőjét.

Tóth Sándor

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.