Mély drámával nyitotta az évet a Csokonai Nemzeti Színház

Jelenet az előadásból  Fotó: Csokonai Nemzeti Színház

Január 10-én mutatták be a Bábjátékos című előadást, a a szerző, Gilles Ségal egy könnyed darabnak szánt. De műve szórakoztatás helyett inkább elgondolkodtat, látva a birkenaui menekült tragédiáját.

A világhírű bábjátékos, Samuel Finkelbaum a második világháború után öt évvel is egy panzióban bujkál, mert nem hiszi el, hogy szabad ember lett. Felesége meghalt a koncentrációs táborban, méhében a gyermekükkel. Az ő bábjaikkal készül élete előadására, melyet kétséges, hogy valaha láthat-e közönség.

Mindig izgalmas, amikor színház a színházban megoldás keretez egy előadást, ezúttal az öt éve tartó próbákba leshetünk be. Samuel Finkelbaum szerepében Kiss Gergely Mátét láthatjuk, aki zseniális módon segít tájékozódni a nézőknek, mikor mutatja a valóságot, és mikor készül az előadásra. A panzió tulajdonosaként Újhelyi Kinga remekül kidomborítja a dráma keserűségét. Nem adja fel, mindent elkövet, hogy bérlőjét meggyőzze: vége a háborúnak, már rég vége…

Mercs János alakításában láthatjuk azokat a szereplőket, akik időről időre felbukkannak, hogy a bábjátékos végre elhiggye, nem kell bujkálnia. Minden karakterén a segítő szándék látszik és hogy ők pedig azt nem akarják elhinni, hogy főhősünk ennyire konok és hajthatatlan. De talán mégis van valaki, akinek végre hinni tud. Vagy ez is egy újabb csavar a történetben?

Balázs Zoltán nem csak rendezője, hanem díszlettervezője is az előadásnak, így ez az egyszerű, de rendkívül praktikus díszlet még pontosabban szolgálja a koncepciót. Főként német és orosz nyelven felcsendülő dalok kísérik az előadást, ezzel is utalva a két nemzet közti konfliktusra.

A Holokauszt 80 emlékév tiszteletére készült a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen, a Maladype Színház és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége közös produkciója. Az előadást január végén Budapesten is bemutatják a Rumbach zsinagógában.

A Bábjátékos című dráma nem egy szórakoztató előadás, viszont nagyon sokat lehet belőle tanulni az emberi lélekről, sorsokról, traumákról és azok feldolgozásáról. Szívből ajánlom mindenkinek, aki nem riad vissza az ezekkel való szembesüléstől.

Hreskó Anita

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.