Mesék A-tól Z-ig és az Alfa generációkig

Walt Disney - az örök érték

A mesék és rajzfilmek világa az évtizedek során rengeteg változáson ment keresztül, teljesen más élményt nyújtanak az emberek számára, mint régen. A legnagyobb különbségek közé sorolhatjuk a technológiát, az új mesék ebből a szempontból sokkal fejlettebbek.

A régi klasszikus animációk, mint például a Tom és Jerry vagy a Lúdas Matyi, kézzel készült rajzokkal és celluloid filmekkel készültek, míg a mai mesék nagy része számítógépes animációval jön létre, ezáltal sokkal részletesebbek, dinamikusabbak és színesebb világot teremtenek, példának okáért a Shrek és a L’ecso. Bár, amikor régi meséket alkotnak újra, néhány nézőből felháborodást vált ki a változás. Talán egyesek nagyon ragaszkodnak a megszokotthoz, talán csupán nem nyeri el tetszésüket. A technológia fejlődésén túl a történetek is megváltoztak. Sokkal bonyolultabbak, gyakran társadalmi, érzelmi, filozófiai kérdéseket boncolgatnak: Mi az igazság? Számít, hogy különbözünk egymástól?

A mesevilág egyik legnagyobb alakváltása, ami az utóbbi években érzékelhető, a klasszikus gyerekcsatornák eltűnése. A Cartoon Network, amely évtizedekig meghatározó szerepet töltött be a gyermekek televíziós világában, klasszikus formájában már nem létezik. Az egykori kedvencek, így a Pindúr pandúrok, Dexter laboratóriuma és Johnny Bravo, már nem tölthetik be azt a szórakoztató-nevelő szerepet, mint korábban. Az M2-n vagy akár más csatornákon már alig találkozunk a Mézga családdal, Pom-Pommal és Picurral vagy akár Gusztávval. Az ilyen csatornák helyét az új streaming platformok vették át, ahol a gyerekek már nemcsak egy adott műsorrendhez igazodva nézhetnek meséket, hanem szinte végtelen tartalomból válogathatnak, bárhol, bármikor. A digitális térben való folyamatos jelenlétnek köszönhetően a gyerekek más módon kapcsolódnak a mesehősökhöz és a történetekhez. Tehát az, hogy a Cartoon Network megszűnt, azt is megmutatja, hogy fejlődik, változik a televíziózás és a gyerekek szórakoztatása. Ezeket a változásokat több generáció érzékeli.

A Walt Disney Stúdió viszont ma sem vesztette el varázsát. Egészen 1938 óta kápráztatják el a világot alkotásaikkal. Technológiai szempontból követték a kort, az animáció modernizálását, viszont megőrizték a sajátos vonásaikat. Sokak nagy kedvenceit alkották meg számunkra, mint például Bambit, Pocahontast, Mickey egeret, Arielt (A kis hableány), Tarzant és Aranyhajat. A stúdiónak működik leányvállalata is, a Pixar (Pixar Animation Studios), amelynek máig töretlen története 1979-ben kezdődött. Itt többek között Villám McQuenn (Verdák), Merida és Luca elevenedett meg.

Ma már a televízióban, az interneten és a streaming szolgáltatásokon feltűnik sok új arc, mint például a nyughatatlan Mása és barátja egy barna medve, Lego Friends (5 barátnő hősies küldetései), A Mancsőrjárat tagjai. A komplex karakterek, a szórakoztató történetek és a fontos társadalmi üzenetek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyerekek számára is értékes, tanulságos élményeket nyújtsanak. A modern mesék egy olyan világot mutatnak, ahol a jóság és a szeretet minden akadályt legyőz.

Ferenczi Dóra

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.