Soha az életben nem készítettem ételt kelbimbóból. (Más kérdés, hogy erről a növényről, de főleg a nevéről minden férfinak más jut az eszébe.) Tehát óvatosan kell kezelni a témát.
No, de nemrég vettem majdnem egy kiló kelbimbót. Olcsó volt, fogalmam nem volt arról, hogy mit kezdek vele, de mindenki vitte a boltban. No, hát én se maradjak le a jó vásárról! Kedvező ár, gondoltam, most megfogom az Isten lábát. Egyet biztosan tudok, a kisfiam dzsungáriai törpe hörcsöge imádja a kelbogyót, ez a fő étele, szerintem a teremtője arcát látja benne. Ha ne adj’ Isten, üzletileg belebukom, hát legfeljebb lesz étele Mogyinak, a kis rágcsálónak, úgy 250-280 évre. De ha mégis mi esszük meg… íme az arányok és a recept.
Bő fél kiló kelbimbó
40 dkg sovány darált hús
5 dkg reszelt óvári sajt
2 dl tejföl
3 dkg zsiradék, vaj, vagy margarin
kis fej vöröshagyma
kis őrölt kömény
szerecsendió
majoranna
Elkészítés:
A kelbimbót, miután leszedtük a koszos külső levelét, az őrölt köménnyel, kevés sóval ízesített vízben puhára főzzük, majd leszűrjük. A zsiradék felét felmelegítjük, üvegesre pároljuk benne a vöröshagymát, hozzáadjuk a darált húst, aztán sóval, borssal, majoránnával ízesítve megpároljuk. A maradék margarinnal megkenünk egy jénai tálat, beletesszük a kelbimbó felét, rárétegezzük a megpárolt darált húst, majd lefedjük a maradék kelbimbóval. A tetejét leöntjük a szerecsendióval ízesített, sajtos tejföllel. Forróra (nem több mint 200 Celsius) előmelegített sütőben rózsaszínűre sütjük, azonnal tálaljuk. Aki színesebben szeretné, a darált párolt húst fűszerpaprikával is ízesítheti.
Ötlet: Én a kelgolyókat félbe vágtam, így könnyebb is elhelyezni a tálban vagy a sütőben, meg beteríteni a hússal. Lehet hozzá főzni egy kis rizset, vagy riszt, esetleg rizsát, és azt is fűszerezés után egy vékony rétegként teríteni. Ízlés kérdése, mindenképpen finom és egészséges étel.
barna
Új hozzászólás