Nagyon sok művész és előadó csatlakozott a „maradj otthon programhoz” és teszik sorban ingyen elérhetővé műveiket, alkotásaikat. Vannak, akik koncertet adnak a teraszukon, mások saját könyveiket olvassák fel, megint mások olyan alkalmazásokat tesznek ingyenessé, amiknek köszönhetően közelebb kerülhet hozzánk a kultúra. A bien.hu jóvoltából az ingyenes filmek és könyvek mellett most olyan múzeumokat is bejárhatunk a nagyvilágban, amiket a koronavírus okozta járvány miatt kívülről sem igazán láthatnánk.
Az autók szerelmeseinek
Ingyenesen látogatható az Audi múzeum, de megnézhetjük a világ legszebb Mercedeseit és a Porsche múzeumban is tehetünk egy virtuális sétát. Nem lehetetlen most a nappaliból egyenesen Los Angelesbe jutni, ahol a világ egyik legnagyobb autómúzeumában, a Petersen múzeumban gyönyörködhetünk. A nonprofit szervezet által működtetett épületben közelebbről is megismerhetjük az autók történetét és nem kevesebb, mint 100 extravagáns járművet csodálhatunk meg 25 galériában.
Magyar Földrajzi Múzeum
Szerencsére nem csak a különböző gépjárművek között böngészhetünk, bár ennek minden bizonnyal többen is örömmel hódolnak. Ugyan a Magyar Földrajzi Múzeum most zárva tart, de nincs semmi akadálya annak, hogy háromdimenziós sétát tegyünk az intézményben. A digitális túra kereteiben az összes kiállítást közelebbről is megtekinthetjük – 27 információs pont van a segítségünkre a tájékozódás során.
Magyar Nemzeti Galéria – Szépművészeti Múzeum
A Magyar Nemzeti Galéria – Szépművészeti Múzeum Digitális Múzeum Programja keretein belül mutatja be virtuális kiállítóterét, és ezzel lehetővé teszi, hogy az otthonunk kényelméből vegyünk részt az online látogatáson. Már most is bőségesen akad látnivaló a weboldalon, de az a cél, hogy fokozatosan bővüljön a digitalizált tárlat, ami nem csak a képek megtekintését, hanem a tájékoztató anyag megismertetését is jelenti.
British Múzeum
A British Múzeum kihagyhatatlan látnivaló azoknak, akik Londonba érkeznek – ez azonban sajnos most nem egy kivitelezhető program. Jó hír, hogy cserébe ingyenesen megtekinthető a világ egyik legnagyobb, emberi történelemmel és kultúrával foglalkozó intézménye: ha felelevenítenénk az ismereteinket, vagy csak kíváncsiak vagyunk a világ leghíresebb archeológiai leleteire, akkor jó helyen keresgélünk. Ebben a múzeumban páratlan kiállítási tárgyakat szemlélhetünk meg igazán közelről, most sorban állás és tülekedés nélkül.
Ingyenes tárlatok
Nem csak komplett múzeumokat nyitottak meg a nagyközönség előtt, akadnak olyan intézmények, amelyek csak egy-egy tárlatot tettek elérhetővé. Így tett a washingtoni National Gallery of Art is, aminek a weboldalán két kiállítást tekinthetünk meg. Az egyikben megismerhetjük az amerikai divattörténetet az 1700-as évek közepétől kezdve egészen az 1800-as évek végéig, míg a második kiállításban egy holland festő, Johannes Vermeer remekműveit nzéhetjük meg közelebbről. Az oldalra akkor is érdemes kattintanunk, ha kedveljük a különböző festményeket, ugyanis számos képet töltöttek fel a reneszánsz, a barokk, de még a realizmus jegyében is.
National Museum of Modern and Contemporary Art
A legkülönbözőbb részeit járhatjuk be ennek a távoli, ázsiai múzeumnak: a Nemzeti Modern és Kortárs Művészeti Múzeum Szöulban nyitotta meg virtuális kapuit a látogatók előtt. Az intézmény arra hivatott, hogy bemutassa a korai művészet történetét, ösztönözze a kortárs művészek kommunikációját és elősegítse, hogy a különböző művészeti és humán tudományágak kapcsolódhassanak egymással.
Uffizi Galéria
Olaszországról sajnos nem sok jót hallhattunk az elmúlt időszakban, de az egészségügyi válság a történelmi emlékekre nem tudja rányomni a bélyegét. Számos múzeum és galéria nyitotta meg virtuálisan a kapuit a látogatói előtt, így többek között elérhetővé vált az Uffizi Galéria is, amiben nem csak előadásként összeállított sztorikat, hanem gondosan csoportosított, átválogatott képeket is közelebbről szemügyre vehetünk.
Szabó Erzsébet
Új hozzászólás