Megvolt a vezetés, döntetlen a hollandokkal

A magyar gól után öröm   Fotó: MLSZ

A magyar nemzeti tizenegy újra pályára lépett a Nemzetek Ligája A-divíziójában péntek este. Ezúttal hazai pályán szerepeltek Marco Rossi legényei, az ellenfél pedig a számunkra nem kifejezetten kellemes emlékeket nyújtó holland nemzeti együttes volt.

Éppen napra pontosan tizenegy esztendeje, hogy 2013-ban október 11-én mérkőzött meg egymással legutóbb a két alakulat. A magyarok számára az a mérkőzés meglehetősen sötét emlékként vonult be a futballtörténelembe, hiszen még öngól is kellett ahhoz, hogy kialakuljon a 8-1-es végeredmény. A magyar egyetlen érvényes találatát akkor Dzsudzsák Balázs szerezte tizenegyesből, ám az akkori keretnek gyakorlatilag már semmilyen nyoma nincsen a mai válogatottban, kicserélődött. Ezúttal a Puskás Arénában, telt ház előtt nyílt lehetősége Szoboszlai Dominikéknak, hogy Virgil van Dijkékat felülmúlják, a csaknem másfél évtizeddel ezelőtti, súlyos vereségért visszavágva. Ez annál inkább lett volna fontos, hogy az Oranje ellen a mieink pontosan negyven esztendeje, azaz négy évtizede tudtak utoljára diadalmaskodni.

A fővárosi arénában gyakorlatilag egyetlen szabad hely sem maradt, a magyar válogatott b-közép pedig 15 esztendős történetére emlékezett igen impozáns, színes és nagyszabású koreográfiával, mielőtt útjára indult volna a labda, valamint a közelmúltban elhunyt holland legenda, Johan Neeskensről emlékeztek meg a helyszínen.

A vendégcsapat kezdett szervezettebben. A hollandok igyekeztek beszorítani a magyarokat, ám az 5. perc végén kontrából jött az első hazai akció, ám Schafer András a kapu fölé vágta a labdát. Meglehetősen nagy iramú mérkőzést láthatott a publikum, a tempóhoz pedig jócskán társultak fizikai, egy az egy elleni csaták is – bár a játék többnyire a magyar térfélen folyt. A 13. percben Varga Barnabás sárga lapot kapott a túl agilis játéka okán. Rövidesen Bolla Bendegúz adott el egy labdát, majd Reijnders hozta volna helyzetbe a kapu közvetlen közeléből középen várakozó csapattársát, ám Dibusz nagy lélekjelenléttel hárított. A túloldalon aztán megélénkült a magyar támadás. Két szöglet követte egymást, majd Sallai Roland talált üres területet, hogy ellője a játékszert tizenhat méterről, a labda azonban a kapufáról csapódott ki. Félórához közeledve megszaporodtak a holland lövések, ám Dibusz továbbra is résen volt, érdemben nem forgott nagy veszélyben a magyar kapu. A 32. percben aztán robbant a stadion. Szoboszlai szerzett labdát a félpályánál, majd a bal szélen indult Nagy Zsolt. A labda középre szállt, a tökéletesen érkező Sallai pedig esélyt sem hagyva a vendégek hálóőrének, a labdát a kapuba bombázta: 1-0. Ritka esemény borzolta jó hét perccel később a kedélyeket. Szabálytalan kirúgás miatt ugyanis nyolc méterről közvetett szabadrúgáshoz jutottak a hollandok, ám Dibusz kezében kötött ki a labda. A hollandoktól a toronymagas labdabirtoklási fölény ellenére egyelőre csak beadásokra és elhibázott próbálkozásokra futotta, a magyar játékosok megérdemelten vonulhattak egygólos vezetéssel pihenőre a félidőben.

A fordulást követően rögtön magyar hibával indult a folytatás. A kapu mellett azonban sikerült szögletre tisztázni. A következő percek aztán többnyire a hollandokról szóltak, ám a mieink részéről Dibusz valóságos bástyaként védte a magyar kaput. A magyar válogatott ismét beszorult a saját tizenhatosa környékére. Az 56. perc elején beadást követően a magyar gólt megelőző szituációhoz hasonló alakult ki a magyar tizenhatoson belül, ám Dumfries nem érte el a labdát. Egyre nyomást gyakoroltak Ronald Koeman tanítványai, megsokasodtak a holland lövések, de a magyar kapu továbbra is tartotta magát, nem sikerült betalálni. Egyre több súlyos technikai hibát követett el a magyar csapat, az eladott labdákból rendre helyzetekig tudtak eljutni a vendégek, de hosszútávon is jelentős büntetést nem tudtak a hollandok kiróni a szervezetlenné vált hazaiaknak, Orbánék többnyire kontrákra alapozhattak. A hajrához érkezve egyre nőtt a feszültség, ez pedig az agresszivitásban is megmutatkozott. Először Fiola kényszerült kritikus helyzetben szándékosan szabálytalankodni, ekkor van Dijk is kireklamált magának egy sárgát. Utána Csoboth Kevin iramodott meg a szélen, gólhelyzetre érkezhetett volna, van Dijk pedig rögtön be is zsebelte második sárga lapját, amely pirosat ért. Hollandia ezzel elvesztette csapatkapitányát, míg a magyarok emberelőnybe kerültek. A 83. percben aztán beérett a holland nyomás, az új kapitány Dumfries ugrott magasra, és fejelt, Dibusz bele tudott érni, a labda azonban a hálóba ért: 1-1. A négyperces hosszabbítás végén Szoboszlai állhatott a labda mögé szabadrúgást elvégezni, ez volt az utolsó esély a győzelemre. A labda a kapu fölött szállt el, a vége 1-1 maradt.

Magyarország számára hétfőn jön a folytatás, Bosznia ellen.