Feltámadás után egyenlítés a párharcban

Mócsán Bálint triplákkal indított  Fotó: DEAC

A DEAC kosarasai hazai pályán is elkezdték a tabella 5-8. helyért folytatott rájátszásküzdelmüket. Az ellenfél a Sopron KC gárdája volt, amely pályaelőnyből szerzett diadallal érkezett Debrecenbe szombat délután. Ezúttal azonban az egyetemiek tudtak felülkerekedni, nem is akármilyen meccsen.

Sopronban gyenge lepattanójátékával és szervezetlen kosárlabdával szenvedett 13 pontos vereséget Andjelko Mandics alakulata. Az Oláh Gábor utcai küzdelemben azonban minden esélye megvolt a cívisvárosiaknak, hogy 1-1-re hozzák ki a három győzelemig tartó párharc állását. Mielőtt azonban szombaton 17 órakor útjára indult volna a labda, ünnepi ceremónia kezdődött. A lelátó népe vastapssal fogadta a nemrégiben az egyetemi sportért végzett munkájáért Hajós Alfréd aranyplakettel kitüntetett Kovács Mariannát, a DEAC ügyvezetőjét. Továbbá Becsky Istvánt is köszöntötte a klub és a publikum, ugyanis a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége elnökségében újabb ciklusra kapott megbízást a fekete-fehérek szakosztályvezetője. A mérkőzés fényét tovább növelte, hogy a Dóczy József utcán épp aznap rendeztek DEAC családi napot, amelyre több száz egyetemi rajongó látogatott ki.

Ezt követően nem volt akadálya a kosárrajtnak. A hazaiak egészen parádésan, Mócsán Bálint vezérletével léptek el ellenfelüktől. Az eredményjelző 8-0-t mutatott, amikor az SKC kénytelen volt máris időt kérni. Úgy tűnt, hiába, hiszen sorra érkeztek a Mócsán-triplák. Az első negyed végén ötpontos debreceni vezetéssel vonult rövid pihenőre a két alakulat. A folytatásban a Yassin Josephre támaszkodó dunántúliak azonban nem adták fel egykönnyen, visszatértek a meccsbe, sőt, agilis támadójátékukkal és lepattanóbeli fölényükkel vezetést is tudtak szerezni. Olyannyira, hogy a nagyszünetben, két negyed után már 40-44 arányban a mosoniak voltak előnyben. A harmadik tízperc kiegyenlített játékot hozott, sokat hibázott a DEAC, nem sikerült értékesíteni a palánk alatti ziccereket, ám a soproniak is jelentős taktikai bakikat vétettek, több labdát is eladtak, így a fekete-fehérek nem kerültek jelentős hátrányba. Sőt, nem hagyták ellépni a vendégeket, 60-64 volt az állás az utolsó negyed előtt. Aztán jött a drámai csata…

A Debreceni Egyetem gárdája egyre agresszívebben kezdett védekezni, sőt, Darrin Govens több labdát is elcsent a vendégpasszokat lefülelve, így rendre tiszta ziccereket alakíthatott ki a Mandics-csapat.

A különbség 4 pont körül stabilizálódott, egészen a találkozó hajrájáig, amikor Neuwirth Bence kulcspillanatban zúgatott a helyére egy hatalmas hárompontost. A negyedik menetben összesen 11 pontot tudott szerezni a Sopron, a Debrecen éppen kétszer annyit. A győztes kiléte pedig az utolsó percekre el is dőlt, hiszen a hazaiak remekül védekeztek, érkeztek a kosarak is, a végeredmény pedig 82-75 lett. Ezzel a diadallal a Debreceni Egyetem alakulata kiegyenlített a párharcban. A folytatás Sopronban következik, kedden. Hazai pályán legközelebb pénteken szerepelnek majd a fekete-fehérek.

DEAC – Sopron KC 82-75 (21-16, 19-28, 20-20, 22-11)

DEAC: GOVENS 19/9, MÓCSÁN 16/9, DRENOVAC 20, Kovács 3, Tóth 6 csere: Garamvölgyi 8, Neuwirth 5/3, Polyák 4, Gáspár 1, Kenéz.

vezetőedző: Andjelko Mandics

Andjelko Mandics: Gratulálok a srácoknak, nagy nehezen sikerült nyernünk. Voltak rövid időszakok, amikor koncentráltak és agresszívak voltunk, ugyanakkor többször is hullámvölgybe keveredtünk, amit nem igazán tudok megmagyarázni, hogy miért. A legfontosabb, hogy nem adtuk fel, háromszor jöttünk vissza tíz pontos hátrányból, és a végjátékban sikerült győznünk. A párharc megnyeréséhez viszont sokkal stabilabban kell játszanunk, a védekezés hiánya és a kihagyott ziccerek mind a koncentráció hiányának tudhatóak be, ezek a dolgok pedig a csapatban lehúzzák a morált, így ezt mindenképpen orvosolnunk kell. Visszahoztuk a szériát Debrecenbe, szeretnénk idegenben is nyerni, amihez extra energiákra és koncentrációra lesz szükség.

Neuwirth Bence: Nagyon felkészülten és jól használták ki a fiatalok is a játékperceket, így egy kemény Sopron ellen játszottunk. Fontosnak tartom, hogy ezúttal sikerült a végjátékban felállnunk, ez pedig erőt adhat a következő mérkőzésre.