Fájón elvérzett a DEAC az újoncnál

Tizenegy pontos vereség  Fotó: mingidtvgo

A DEAC férfi kosáralakulata első meccsét játszotta szombaton az élvonalba feljutott NKA Universitas Pécs ellen. Az újonc otthonában vendégszerepelt a Mandics-csapat.

A Debreceni Egyetem legényhada elsőosztályú története során először találkozott a Rátgéber Akadémia csapatával, a mecsekaljiakkal. A legutóbbi bajnokijukon Djordje Drenovacék drámai végjátékban, 18 pontos hátrányból múlták felül hősiesen a Körmendet az Oláh Gábor utcán. A DEAC legutóbb akkor találkozott mecseki gárdával, amikor a Pécsi Vasutas ellen játszott, ám a PVSK azóta búcsúzott az élvonaltól. Azóta az NKA Pécs jutott fel. A tudományegyetemi megyeszékhelyek csatája kezdődött tehát.

A Mócsán Bálintot betegség miatt nélkülöző fekete-fehérek kezdtek jobban, rögtön Djordje Drenovac szabadon elengedett triplájával, majd az előny hamar meg is duplázódott. Rögtön zárkózni kezdtek a narancs-fehérek, nem sikerült érdemben ellépnie az esélyesebb DEAC együttesének. Egy-egy pont erejéig sikerült fordítania is a pécsi csapatnak, de nem tudták megtörni a Mandics-csapat lendületét. Az ifjú Hőgye Patrik is kintről jelentkezett be, tíz percnyi játék után pedig 16-21 állt az eredményjelzőn. A folytatásban dinamikus kosárlabdát produkáltak Luzaicék, tartották a lépést rutinos vendégeikkel. A második menet derekán már magabiztosan vezettek a pécsiek. Neuwirth Bencééknek azonban sikerült visszaszerezni az előnyt, az ifjú debreceni hárompontossal is hozzájárult a pontgyűjtéshez. A lepattanójátékot illetően többnyire olajozottan működött a fekete-fehér gépezet, ám a büntetőkbe ezúttal is több hiba csúszott. Az NKA nagy kedvvel operált bejátszásokkal, a sok szabad teret hagyó debreceni védelmet kihasználva. A félidő hajrájában Durmo messziről engedett el egy labdát a támadőidő lejárta előtt, a labda pedig a gyűrűben landolt, így ismét a hazaiaknál volt az előny. Meleg Gergő zsákolt, Neuwirth hármassal próbált válaszolni. A lepattanókból összehozott második esélyes játék akadozott, ám Drenovacnak végül sikerült bepöccinteni a labdát a hálóba. A nagyszünetben 37-39-es hajdúsági vezetést jelzett az eredményjelző.

A harmadik tízperc elején tempót váltott a DEAC. Igyekezett lerohanni ellenfelét, amely a támadásokat gyakorlatilag csak kemény faultok árán tudta megakadályozni. Ez erősen kontraproduktív gondolat volt, hiszen, bár Drenovacék nem tudtak betörni, de a büntetőkkel sorra szerezték az értékes pontokat. A pécsiek kitámadtak, a vendégek pedig, úgy tűnt, stabilan tudja tartani 5-6 pontos előnyét, noha a játék korántsem volt kielégítő minőségű – egyik oldalon sem. Négy perc volt hátra, amikor szorított védelmén Andjelko Mandics legénysége. Akár ziccerből is labdavesztésre kényszerítette a támadókat, majd gyors akciókból jöttek a debreceni kosarak. Ságodi Róbert kijátszotta Andre Williamsonnak, aki bezúgatott egy hangos hármast, amivel immár tíz állt közte – először a meccsen. Az utolsó csörtére nyolcpontos DEAC-előnynél tértek vissza a főszereplők. Kevés kosár született, a véghajrában zárkózott az NKA, mindössze három volt már a különbség, a többnyire második esélyekből építkező hazaiak révén, amikor már csak bő öt perc volt hátra. Intenzív védekezéssel a debreceniek támadóóráját is sikerült lepörgetni. Megtörni látszott a cívisvárosi alakulat, Goran Tadics csapata vezetést szerzett. Másfél perccel a vége előtt úgy tűnt, el is dőlt. A Pécs újonchoz méltó harci kedvvel rohant szembe rutinos ellenfelével, és megérdemelten nyert. A vége 75-64 lett.

NKA Universitas Pécs – DEAC 75-64 (16-21, 21-18, 13-19, 25-6)

DEAC: Edwin 11, Hőgye 3/3, DRENOVAC 22/3, WILLIAMSON 10/3, Buljevics 4 csere: Neuwirth 4, Ságodi 6/3, Buckles 4, Várszegi.

vezetőedző: Andjelko Mandics

Andjelko Mandics: Nem tudom másképp mondani, egész egyszerűen szégyen az a teljesítmény, amit ma az eredmény, a hozzáállás és a koncentráció terén nyújtottunk. Záros határidőn belül össze kell szednünk magunkat, változtatnunk kell, mert ez így nagyon nem lesz jó a jövőre nézve.

A számok tükrében (NKA Universitas Pécs – DEAC): szerzett labda: 10-5, eladott labda: 12-18, lepattanó: 45-42, gólpassz: 12-13, fault: 24-28, VAL: 103-83. 2p közeli: 44%-57%, 2p ktáv.: 27%-27%, 3p táv.: 25%-21%, 1p bünt.: 64%-61%