ÉVOSZ: mindig jelenjen meg a közbeszerzési kiírásban a projekt becsült értéke

 Budapest, 2014. november 9., vasárnap (MTI) - A közbeszerzési kiírásban, valós alapokon számolva, mindig jelenjen meg a projekt becsült értéke, így lehet túljutni az építési piac recessziója alatt kialakult irreális árszóródáson - egyebek mellett ezt javasolja az új közbeszerzési törvényhez az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).

 

    Szerdán jelent meg a kormány honlapján az új közbeszerzési törvény koncepciója. Ennek kapcsán Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, valamint Tolnay Tibor, az ÉVOSZ elnöke is megerősítette az MTI-nek azt, hogy a szakmai szervezetek javaslatai zömében bekerültek a koncepcióba.  Az ÉVOSZ javaslatai közül a koncepcióban nem kapott hangsúlyt, ezért továbbra is javasolják, hogy a tendernyertes fővállalkozó cserélhesse az alvállalkozóit, illetve a szakembereit - tájékoztatták az MTI-t. Ennek azonban feltétele az, hogy valamennyi feleljen meg az ajánlatkérő feltételeinek. A másik fontos probléma szerintük az, hogy az ajánlattevők sorából csak azokat a cégeket lehessen kizárni, amelyeket - súlyos szerződésszegésért - bíróság marasztalt el, de nem régebben, mint két éve. Az elmarasztaló közigazgatási határozat ne lehessen kizáró ok, mivel azt még meg lehet támadni bíróság előtt.

    Az ÉVOSZ azt is javasolja, hogy az ajánlattevői hiánypótlás ne lehessen parttalan. A beárazott költségvetést - amelynek a végső tétele az ajánlati ár - pedig egyáltalán ne lehessen módosítani.
    Az üzleti titok körét szűkre kell szabni, és az ajánlati költségvetést soha ne lehessen annak minősíteni. Az MKIK, az ÉVOSZ és a Magyar Mérnökkamara által a kormány elé terjesztett közös javaslatok ennél tovább mennek: csak a szellemi terméket engednék üzleti titokká minősíteni.

    Pozitív diszkriminációt is kezdeményez az ÉVOSZ: az átlagnál jobb kereseti, hozzáadott érték mutatókkal, valamint a relatíve fiatalabb gépparkkal rendelkező cégek élvezzenek előnyt a közbeszerzéseknél. Továbbra is javasolja a szakmai szervezet, hogy az uniós forrásból megvalósuló projektekre a szerződéseket is euróban kössék. Az árfolyamkockázatot pedig közösen vállalja az ajánlatkérő és a nyertes ajánlattevő.

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.