Méltó „öltözetben” a város első számú épülete

Üvegpadló alatti dombortérkép fogadja a betérőket

Debrecen városának hasznára, javára, megmaradására – befejeződött a cívisvárosi Régi Városháza nagyszabású felújítása. Debrecen közigazgatásának központja több tekintetben átépítésen is átesett, valamint a belső terei, így a polgármesteri rezidencia, polgármesteri hivatal, a közgyűlési ülésterem, valamint tárgyaló és irodák is jelentősen megújultak.

A debreceni közigazgatás, valamint a város irányítása már a 16. század óta itt zajlik, a mai klasszicista épület 1842-re épült fel. Korábban működött benne kórház, valamint börtön is, napjainkban pedig itt születnek a szabadság őrvárosát, illetve annak életét befolyásoló, formáló döntések. Ennek az épületnek a szobáiban lakott, folyosóin járt Kossuth Lajos, akárcsak gróf Széchenyi István, működött benne forradalmi bizottmány, illetve olyan megkerülhetetlen történelmi alakok munka- és lakóhelye is volt mint például a Debrecen életét évtizedekre meghatározó Simonffy Imre vagy épp Vásáry István. Ám a történelem sötétebb korszakai is rányomták bélyegüket, hiszen Kádár János és Nicolae Ceausescu is találkozott az épületben. Mára azonban újra a „Debrecen városának hasznára, javára, megmaradására” – ahogy hangzik a polgármesteri eskü részlete – irányuló intézkedések központja ez. A felújítás utáni eredményt, a Régi Városháza végleges állapotát Papp László polgármester és a neves helyi várostörténész, Papp József mutatta be a nagyközönségnek – első ízben.

A Piac utca felőli kocsibehajtó helyén máris jelentős változás látható, hiszen a kapuk között immár nem járművek behajtására szolgáló folyosó található, hanem fogadócsarnok, üvegpadlóval borítva, az üvegpadló alatt pedig Debrecen jókora részének dombortérképe látható. Ahogy Papp László polgármester fogalmazott, minderre szükség volt, hogy, aki belép a hivatal épületébe, érezze, hogy valóban megérkezett Debrecenbe. Az épület belső udvarán álló, évtizedek óta teleken-nyarakon átélt fák hirdetik Debrecen maradandóságát, míg az épületen belül az első emeleten találhatók a megújult irodák, kialakított alpolgármesteri tárgyaló, valamint a polgármesteri hivatal, rezidencia, no meg természetesen a közgyűlési ülésterem. Természetesen nem csupán a belső terek, illetve a helyiségek újultak meg, jelentősen bővült a több száz éves dokumentumokat, kiváltságleveleket is tartalmazó polgármesteri könyvtár is.

A termeknek, helyiségeknek külön-külön neve is van, ezeket egy-egy jelentős, Debrecenben és a hivatalban megfordult személy után választották ki. A világításról elegáns, fényes csillárok gondoskodnak. A polgármesteri hivatalban, illetve az ülésteremben lévő csillárokon pedig a főbírói és a polgármesteri eskü egy-egy sora olvasható a világítótest szerkezetébe vésve. Így a már említett, Debrecen jövőjét előtérbe helyező eskütételen túl olyan, elgondolkodtató szavak is megjelennek mint például: „Az igazat nem hamisítom, a hamisat nem igazítom.”

Mindez pedig a cívisvároshoz méltó, új köntöst kapott, a debreceniséghez illő és méltó falak közt születnek majd meg a város polgárságának jövőjét formáló döntések, intézkedések.

Barna Marci

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.