Sárkány és Batala-uralom a Virágkarneválon

Ez a sárkány nem virágkocsi volt

Ismét befejeződött egy látványos és felejthetetlen Virágkarnevál. Az immár 55. karneváli felvonuláson természetesen ezúttal is akadtak olyan fellépők, akik valamennyi néző szívét elnyerték, illetve olyan alkotások is, amelyek jócskán megosztották a közvéleményt.

Személyes – némileg elfogult – véleményem, hogy a tizedik FIBA 3X3-as jubileumi debreceni esztendőt megelevenítő virágkocsi, a kosarasokat ábrázoló kompozíció meglehetősen impozáns volt, amolyan debreceniesen különleges, hiszen olyan eseményt, olyan pillanatot hivatott megörökíteni, amely Európa-szerte kimagaslóvá teszi a cívisvárost – akárcsak maga a virágkarnevál. A nagyközönség a Magyar Posta tündérkocsiját választotta a legszebbnek, a felvonulók között pedig akadt egy olyan, ez idáig példátlan produkció, amely egyszerre döbbentette meg a lelátó népét, ezzel mégis elnyerve valamennyiünk szívét.

A Batala Internacional színpompás ütősegyüttese több mint 250 taggal vonult végig a karneváli menetben. Ez önmagában nem is volna olyan rendhagyó, hiszen természetesen ismertek olyan helyi vagy épp környékbeli tánckarok, amelyek ennél akár jóval több taggal is megteszik a több kilométeres menetet, a Batala mégis más volt. Csendesen megálltak, felkészültek, majd egyszer csak…ütemes, szervezett, lélegzetelállító robbanás. Némely Haka-ütemeket felelevenítő dobsorokat, latinos ütemeket, szambaritmusokat hallottunk, feldördült a pergődob, a menetdob, tamdob és nagydob, valamint számos más lokális hagyományokhoz köthető, illetve globálisan is ismert ütősök. A megaegyüttes a délelőtti és az éjszakai felvonuláson is elvitte a showt, de a délutáni-kora esti órákban a város bármely pontján szívesen rákezdtek egy-egy kisebb fiesztadobolásra.

A menetet mindkét alkalommal egy olyan lény zárta, amely alighanem valamennyi nép mitológiájában, néphagyományában megtalálható. Egyelőre csak hazánknál maradva gondoljunk Süsüre, a barátságos egyfejűre vagy épp a Magyar Népmesék három-hétfejű kapuőrére, a sárkányra. Ezúttal azonban a francia Compagnie Planete Vapeur harcosai hozták el a sárkányt – egyesek tetszését a végtelenségig elnyerve, egyeseket megbotránkoztatva. Leszögezem, magam az előbbiek táborához tartozom. Elképesztően precíz szerkezetre épített sárkányfigura jelent meg, amely minden porcikáját mozgatta, füstöt és tüzet okádott, mindeközben megszelídítői táncoltak, gólyalábról ugrottak a magasba és lélegzetelállító mutatványokkal kápráztatták el a közönséget. No, sokan nem így gondolták. Egyesek kifogásolták, hogy nincs rajta virág – noha nem is virágkocsi volt, hanem a koreográfia része. Kérdezem én, a mazsorettpálcákról, a fáklyákról, fényrudakról miért nem hiányolják ugyanígy a virágot? Lévén azok is a produkció részei. Mások pedig rémisztőnek, sátánistának, nem eviláginak titulálták. Meglepő dolgot mondok. A mitikus sárkány korántsem mindig lehet épp oly barátságos mint a mi Süsünk vagy épp az a virágsárkány, amely a Csonkatemplommal átellenben várta a látogatókat – és vált igen népszerű fényképtárssá.

Egy szó mint száz – az idei Virágkarnevál is lélegzetelállító volt, sárkányostól, Batalástól.

Barna Marci

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.