Az emberiség történetében beköszöntött a második őskor. Az emberi faj hajnala, az a kor, amikor kénytelenek voltunk egymással szemtől-szemben beszélgetni, a tűz helyett felfedezni, hogy léteznek emberek a chatablakon kívül is. Aztán elmúlt az az egy óra.
Ennek a sztorinak az eleje alighanem korántsem ismeretlen a filmvilágból, a sci-fi irodalomból, pedig ezúttal ez maga volt a sötét, kegyetlen valóság. Kimondani is borzasztó. Elment a Facebook, a Messenger és az…nehéz kimondani…az Instagram is. Külön-külön is rettenetes, pláne, ha mindhárom egyszerre hal le. Nincs chat, nincs idővonal, nincs képfolyam, nincs megosztás, nincs semmi. Csak mi, emberek. Aztán végül túléltük. Épp úgy mint 2012-t. Bár az talán egy kicsit mozgalmasabb jóslatnak hangzott, azért most ez sem volt kutya. Elég tragikomikus tapasztalatként figyelhettük, hogy abban az egy órában, amíg nem működtek a legnépszerűbb közösségi felületek, mekkora médiapánik és technológiai riadalom alakult ki globálisan. Úgy tűnik, valóban beköszöntött egy új kor. No nem az őskor, annál egy sokkal másabb. A digitális börtön múlhatatlan kora, amikor applikációk, közösségi felületek nélkül gyakorlatilag megáll az élet. Bár nem sok, – csupán pár millió-milliárd esztendő – de eltelt már a világ történelmében, amikor sem Face, sem Messenger, sem Insta, sem X (Twitter), sem YouTube, se web, se semmi nem volt, de még csak áram sem. Bizonyos idő után csupán az emberek, akik társas kapcsolatok révén voltak képesek életben maradni. És mégis itt vagyunk. Persze, aláírom, a telefon azért önmagában kellőképp megkerülhetetlen eszköz, de ettől függetlenül is megmosolyogtató az az aggodalom, amelyet a META leállása okozott.
Egyébként vélhetően kibertámadások állnak az eset hátterében, amelyek a Vörös-tenger fenekén futó adatkábelek elvágásában merülnek ki, de ezt biztosan nyilvánvalóan csak a nagypolitika, meg az érintett technológiai gigászok jelenthetik ki. Mégis kénytelenek vagyunk megállapítani, digitális rabok vagyunk – innen pedig úgy fest, nem sok menekülési útvonal akad.
Barna Marci
Új hozzászólás