1951-ben a Rákosi korszak első éveiben az ország a hidegháborúra készült. A honvédség létszámát háromszázezer főre duzzasztották, a kötelező szolgálati időt három évben állapították meg. A szigorú fegyelem, a súlyos szankciók alkalmazása a katonai kihágások, szabálysértések megelőzését szolgálták. Mégis akadtak katonák, akik különböző okok miatt megszegték a szabályokat, megtagadták a parancsokat.
A debreceni börtönbe 159/1951. szám alatt fogadták be Kolompár János honvédet, előzetes letartóztatásba helyezték. Börtönbe szállítása a debreceni katonai ügyészség beutaló jegyére történt 1951. április 7-én 22.00 órakor. Kolompár a nyíregyházi csapattestétől szökött. Haza szeretett volna jutni, de nem kapott eltávozást, ezért döntött a szökés mellett. Az akkori titkosítás miatt csak annyit tudunk, hogy az egység a Pf.8529. (lehet, hogy postafiók?) számon nyilvántartott, a Guszev laktanyában állomásozott.
Kolompár Nagykörösön született 1930. május 20-án. Bevonulása előtt szülővárosában lakott. Segédmunkásként dolgozott. Akkori kifejezéssel élve: vadházasságban élt. Gyermektelen. Vagyonnal nem rendelkezett. Alacsony testalkatú (160 cm), arca barna színű, ovális. Fekete hajú. Homloka alacsony. Szeme szürke. Szemöldöke fekete. Orra normális. Szája rendes. Fogai épek. Bajuszt és szakállt visel, nyírott, illetve borotvált. Álla kerek. Különös ismertetőjele a jobb karján tetovált szív.
Befogadása során 14 Ft 70 f került lefoglalásra, raktár letétjébe. Ruházata 1 db ing, 1 db gatya, 1 pár csizma, 1 db nadrág, 1 db zubbony, 1 db köpeny, 1 sapka, 1 pár kesztyű és 1 pár kapca volt. Egyéb felszereléssel, ruhadarabbal nem rendelkezett.
Lefoglalásra került katonakönyve.
További sorsa ismeretlen. Annak idején szökésért halálra is ítélhették. Az utókor, rokonai csak remélhetik, hogy megúszta enyhébb büntetéssel.
Somogyi Ferenc
Új hozzászólás