Petőfire emlékezve

A szavalók egy része

A Jövő Boldogsága Segítő és Támogató Egyesület évek óta szervezi és rendezi a Petőfi szavalóverseny debreceni kelet-magyarországi döntőjét. Tavaly a pandémia miatt elmaradt, 2020-ban pedig rendkívüli szerencsével, a járványrendelkezések bevezetése előtti utolsó napon tudták megtartani.

A döntőre minden évben Koltón kerül sor, ahol Petőfi Sándor és Szendrey Júlia 1847 szeptemberében gróf Teleki Sándor kastélyában mézesheteit töltötték. Az épület előtti kőasztalnál ülve a költő ihletett állapotban írta szebbnél-szebb verseit (pl. Szeptember végén). A gyönyörű kilátás a Nagybánya előtti völgyre, a Gutin hegységre, annak kakastaréjos legmagasabb csúcsára, számtalan további versének volt motivációja.

Az egyesület a versenyt évek óta a Maticska Jenő Alkotó és Képzőművészeti Körrel közösen szervezi. Idén a megmérettetés létrejöttében a Debreceni Vasutas Művészeti és Kulturális Egyesület segített. A döntő megrendezése a koltói Petőfi Sándor Emlékegyesülettel karöltve történik.

Az idei, kelet-magyarországi versenyre negyvenen jelentkeztek. A zsűri négy kategóriában várta a jelentkezőket. Elnöke: Kerékgyártó Kálmán költő. Tagjai: Keresztúri Mária költő, író, Sebestyén Mária, a Költészeti Fesztivál szavalóverseny szervezője.

Sok versnek szomorú aktualitást adott a közelben folyó értelmetlen háború. Petőfi Sándor születésének közelgő kétszázadik évfordulója ugyancsak fontos dátuma az idei versengésnek. A debreceni verseny időzítése az 1848/49-es forradalom és szabadságharc ünnepnapjára történt. A szabadságharc történelmünk meghatározó eseménye. Küzdelem a szabadságért, mely számunkra, legyen egyén vagy társadalom, a legfontosabb. Ha kell, azért harcolnunk is kell. Aki el akarja érni, meg akarja tartani, fel kell vállalnia az érte való küzdelmet is. Szent feladatunk elérni és megtartani azokat az értékeket, amiben hiszünk, képviselünk.

A verseny napjának délelőttjén a legkisebbek szavalták a kötelező Petőfi költeményeket, majd szabadon választott műveiket. A ritkán hallott Petőfi versek mellett Wass Albert, Reményik Sándor, Szabó Lőrinc, Arany János alkotások is elhangzottak, de a jelenkor irodalmárainak munkái is színesítették a palettát.

A kisebbek szavalatainak lezárásaként a résztvevők és nézők „Anyám, az álmok nem hazudnak” címmel Mezősi Leventéné és Mezősi Levente irodalmi összeállítását nézhették meg.

Délután a középiskolások és felnőttek következtek. A legidősebb induló a nyolcvanhároméves Bíró Ferencné volt. A kötelező Petőfi versek utáni egyénileg választottakat a változatosság jellemezte. A délután kezdetekor Soós Judit Koncz Zsuzsa „Hej, tulipán” c. dalát énekelte el, azután Majzik Ilona a háborúról írt költeményét olvasta fel, végül Kerékgyártó Kálmán háborúellenes saját opuszát mondta el. A délelőtti irodalmi összeállítást a délutáni verseny részvevői és közönsége is meghallgathatta.

A zsűri eredményt hirdetett:

10 – 14. éves gyermek: Hajdú  Krisztián Péter - Hatvani István Általános iskola 

15 – 22. éves diák: Gólián Viktória - Tóth Árpád Gimnázium

23 – 60 éves felnőtt: Laczovics Attila 

60 év feletti szép korúak: Soós Judit 

A koltói döntőn a győztesek vesznek részt.

Ez az a verseny, ahol Petőfi versei megőrzendő értéket jelentenek minden generáció számára, a megjelentek olyan fellépőket halhattak, akik igazán jó irodalmi ízléssel válogattak szövegeket. Sokan évek óta visszajárnak, egyre különlegesebb versválasztásokkal örvendeztették meg a bíráló bizottságot és a közönséget. Kiforrott előadásmódjuk jóval túlmutatott egy amatőr szavalóverseny keretein.

Somogyi Ferenc

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.