Ha szezonális bőrápolásról beszélünk legtöbbször a tél vagy a nyár jut eszünkbe, pedig tavasszal is van mit tennünk bőrünk szépsége érdekében. Az arcbőr higiéniája és ápolása a pandémiás időszakban a maszkviselés miatt talán még nagyobb figyelmet kapott. Tokaji Mónika kozmetikussal arról beszélgettünk, mit tehetünk azért, hogy tavasszal a bőrünk fiatalosan üde és friss legyen.
- Március 7-vel elhagyhattuk a védőmaszk használatát. Milyen problémákat okozott és mivel kezelhetők a maszkviselés következményei? Akiknek továbbra is hordaniuk kell a maszkot, milyen jótanáccsal tudna szolgálni?
- Függetlenül a kor és a bőrtípustól, a maszkhasználat sokak számára okozott bőrproblémákat. A védőmaszk a felhám dörzsölésével akaratlanul, de előidézhetett bőrirritációt. A leggyakoribb probléma mégis a kis apró, hólyagos bőrpírrel kísért tünetek (pattanások) megjelenése. Ennek oka, hogy a maszk viselése közben a bőr nem szellőzik jól, a kórokozók jobban elszaporodnak a lefedett területen. Gyulladáscsökkentő, nyugtató és hidratáló kezelésekkel ezeket a tüneteket is nagyon jól lehet kezelni. Akik folyamatosan használták a maszkot, vagy a továbbiakban is szükséges viselniük, számukra javaslom az egyszer használatos maszk választását, amit valóban dobjanak is el használat után. Az FFP2-es maszkot választók igyekezzenek lehetőség szerint gyakran, friss levegőn szellőztetni az arcukat és a maszkot. És természetesen be kell tartani a folyamatos arc- és kéztisztítást, a többször használatos maszkok esetén annak fertőtlenítését az újraviselés előtt.
- A tél végével milyen kozmetikailag kezelhető bőrproblémákkal fordulnak önhöz a vendégei?
- A hideg, szeles időjárás télen és tavasszal is megviseli a bőrt. A test vitamin és ásványi anyag készlete lecsökken. Ez kihat a bőrünk állapotára – feszül, viszket, száraz. Rosacea-s, seborea-s, kipirosodásra hajlamos, hámló bőrtünetekkel, sápadt fakó, száraz bőrproblémával fordulnak hozzám ilyenkor a leggyakrabban.
- Könnyebben szennyeződik tavasszal a bőr?
- Előfordulhat, de jellemzően akkor, ha nincs megfelelően, rendszeresen ápolva. Ennek oka, hogy a faggyús eltömődött bőrön jobban lerakódnak a szennyeződések, a fokozódó meleg idő miatt pedig a verejtékezéssel előjönnek az aknék, amelyek gyulladásos folyamatokat idézhetnek elő.
- Milyen tavaszindító bőrkezeléssel kezdjük a márciust?
- A legfontosabb az arcbőr tisztítása, még azoknál is, akik naponta ápolják a bőrüket és rendszeresen járnak kozmetikushoz. A tisztító kezelések kortól és nemtől függetlenül hasonlóan történnek. Javasolt kozmetikus által, szakszerűen elvégezni egy, vagy igény szerint több bőrtisztító kezelést ilyenkor. Mivel tél végével gyakori, hogy eltömődnek a pórusok, ezek megtisztítása, kinyitása a cél, majd bőrtípustól függően a bőrállapot visszaállítása. A felső elhalt hámréteg eltávolításával a bőr fellélegzik, utána már hatásosabb a hidratálás és táplálás, amivel visszakapjuk bőrünk üdeségét és frissességét.
- Hogyan történik egy ilyen tisztító kezelés, és milyen gyakran javasolt?
- Tisztítótejjel és tonikkal megtisztítjuk a felületet a szennyeződésektől. Ezt követően bőrradírozót alkalmazunk, ami az elhalt hámréteget távolítja el. Ez a lépés nagyon fontos, különben a bőr nem fogja befogadni, magába szívni a hatóanyagokat. A már tiszta bőrt ezután gőzöléssel felpuhítjuk, majd szakszerűen kitisztítható. A bőr ilyenkor igényli a nyugtató pakolást, a nappali krém és fényvédő felvitelét, amivel zárjuk a kezelést. A mindennapi otthoni bőrtisztítás természetesen nem váltja ki. De egy-egy professzionális kezelés szezonálisan javasolt. Van, akinél negyedévente elegendő elvégezni, de van, akinél 3-4 hetente szükséges megismételni a szakszerű bőrtisztítást. Kérjük ki kozmetikusunk véleményét a gyakoriságot illetően, hiszen bőrünk ismeretében személyre szabott javaslattal szolgál majd. A tiniknél havonta javasolt, míg egy fiatal felnőttnél, igénybe vett bőr esetén akár 3 heti tisztítás is szükséges lehet.
- Mi a szemmel látható eredménye egy ilyen tisztító kezelésnek?
- Tisztább üdébb bőrképet kapunk. Kitisztítja az eltömődött pórusokat, a felmelegedés hatására nem gyűlik vissza beléjük a szennyeződés, hiszen nem lesz „lyukacsos” a felület. Nem fénylik fel a bőr. A comedok, a pattanások is fokozatosan eltűnnek – bár ez függ a bőrtípustól, a bőrállapottól és a rutinszerű, mindennapos bőrápolástól is.
- Mire kell figyelnünk, ha a mindennapi bőrápolás és védelem a célunk?
- A napi rutin megtartására kell figyelni. Ezt esténként, lefekvés előtt és reggel felkelés után végezzük el. Ne feledjük, nem csak az arc, hanem a nyak- dekoltázs bőrének együttes ápolása ad szép eredményt! Tisztítással kezdjünk: tisztítótej és tonik használatával. Majd bőrtípusunknak megfelelő termékekkel a következő lépések hajtsuk végre: ápoló szérum felvitele, ami magasabb, célzott hatóanyag-koncentrátumú terméket jelent. Ezután a számunkra megfelelő, nappali / este éjszakai krémet vigyük fel a bőrünkre. Idősebbeknél gyakori és ajánlott a szemránckrém beépítése is a napi rutinba. Végezetül a reggeli arcápolásnál a fényvédő krém használata javasolt. A fényvédőt egyébként egész évben szükséges lenne alkalmazni, nem csak nyáron. Viszont léteznek kombinált arckrémek, amelyek tartalmaznak fényvédőt is (10-15 faktoros krémek). Ha valaki kedveli a mindennapi sminket, akkor ajánlott az alapozót, púdert a rutin végeztével vékonyan felvinni, hogy a bőr szellőzni tudjon, és nap végeztével azt el kell távolítani.
- Mit fogyasszunk a szép bőr érdekében?
- A legfontosabb a vízfogyasztás, minden mentesen. Hidratál, tisztít, méregtelenít és serkenti az emésztést. Ugyan így jó választás a zöldtea - szintén magában. Vitaminpótlásra remek minden frissen facsart zöldség- és gyümölcslé is. Étkezéssel kapcsolatosan azokra az élelmiszerekre érdemes fókuszálni, amik C, D és E vitaminban gazdagabbak. C vitamint tartalmaz a spenót, sóska, savanyúkáposzta, alma, narancs és egyéb citrusfélék. D vitaminban gazdag étel a csirkemáj, hal. E vitamint tartalmaznak a napraforgó, az olajos magvak, diók, a búzacsíra és a manapság oly kedvelt édesburgonya is. Ezekkel az ételekkel belülről is táplálható a bőr.
- Ajánlottak-e az úgynevezett szépégvitaminok és táplálékkiegészítők a bőr, haj és köröm ápolásban?
- Igen, a vitaminokat is, és a kollagén készítményeket is ajánlom. Sok termék van a piacon, megéri kiszűrni, melyik hasznos, melyik tartalmaz megfelelő mennyiségű hatóanyagot.
- Tavasszal lassan, de biztosan előkerülnek a rövidebb ruhadarabok, szabaddá válnak nagyobb bőrfelületek, és többen vágnak bele valamilyen alakformáló eljárásba is. Hogy vélekedik a sportolás közben viselt sminkről, mik azok a kozmetikai kezelések, melyek támogatják az alakformálást, a tavasz-nyár elei magabiztos megjelenést?
- A sport és alakformálás kapcsán beszélhetünk a smink, a szolárium, a szauna, az alakformáló kezelések lehetőségeiről és a szőrtelenítésről is. Vegyük sorra ezeket! Sportolás közben a smink határozottan káros. A sminkréteg miatt a bőr aláizzad, ez pedig beindítja, serkenti a faggyútermelést, ami a comedok, aknék és pattanások begyűlését és nem kívánt bőrelváltozásokat okoz. Így mozgás előtt ajánlott a sminkeltávolítás, arctisztítás. Ugyanez vonatkozik a szoláriumra, tilos a smink! Ráadásul a szolárium nagyon szárítja a bőrt, ezzel pedig megjelennek, vagy elmélyülnek a már meglévő ráncok. Bár szeretjük a napbarnított bőrt, és sokan úgy vélik, karcsúbb hatást is kelt, az arc-nyak-kéz ráncait már kevésbé kedveljük. Nagyon fontos itt is a külső-belső hidratálásról gondoskodnunk. Azt javaslom, kevésszer és rövid időre alkalmazzuk. Ajánlott kikérni a szoláriumban dolgozó szakemberek véleményét a használható professzionális készítményekről, amelyek óvják a bőrt a barnulás közben. A nyárra készülve a sport mellett a különféle alakformáló kozmetikai kezelések is kedveltek. Olyan testtájakon használjuk, amelyeken az edzéssel nehezen, vagy nem igazán tudnak látványos eredményt elérni. Ezek hatására megindul a feszesedés (kollagén termelést erősíti), beindul a zsírbomlás, a nyirokkeringés javul. Kiemelném még a célirányos nyirokmasszázs kezeléseket is, amelyek igen hatékonyan támogatják a fogyást, formálódást. Végezetül a szőrtelenítés: A vendégek egy része tudatosan, nem időszakosan keresi fel a kozmetikust a szőrtelenítési kéréssel, de szezonálisan valóban többen választják az ilyen szolgáltatásokat. Lehetőség van villanófényes szőrtelenítésre, ez egyre kedveltebb a férfiak körében is, hiszen fájdalommentes, gyors, látványos és tartós eredményt ad. De vannak, akik inkább a WAX vagy gyantás kezeléseket részesítik előnyben – én előbbit javaslom a kímélőbb hatás miatt.
Zeke Éva A.
Új hozzászólás