Átnyújtották az első sikeres európai polgári kezdeményezés aláírásait

Konsiczky Zoltán, az MTI tudósítója jelenti:
    Brüsszel, 2014. február 17., hétfő (MTI) - A kezdeményezők hétfőn hivatalosan átnyújtották az Európai Bizottságnak az első sikeres európai polgári kezdeményezéshez összegyűlt 1,68 millió aláírást - közölte a brüsszeli testület.

 

    A "Right2Water" (JogAVízhez) szervezői annak érdekében kezdtek aláírásgyűjtésbe, hogy az Európai Unió foglalja uniós jogszabályba, hogy az ivóvízhez és a csatornázáshoz való hozzáférés alapjog az Európai Unióban.   A sikerhez egy év alatt legalább egymillió aláírást kellett összegyűjteni minimum hét uniós tagállamban. Az aláírásokat tavaly decemberben hitelesítették a tagállamok illetékes hatóságai.

    Az uniós előírások szerint a hitelesítést követően az Európai Bizottság három hónapon belül köteles fogadni a kezdeményezés szervezőit, hogy kifejthessék álláspontjukat. Ezért hétfőn Maros Sefcovic, a bizottság intézményi ügyekért felelős, szlovák tagja fogadta a szervezőbizottságot. A politikus örömét fejezte ki, mert úgy véli, hogy a kezdeményezés annak bizonyítéka, hogy igenis lehet tömegeket megmozgatni egy európai kezdeményezéssel. Sefcovic tudatta, tanulmányozni fogják a kezdeményezést. Délután az Európai Parlament illetékes szakbizottsága is meghallgatást tart a szervezők részvételével.

    Az uniós szabályok értelmében az aláírásgyűjtés sikerét követően az Európai Bizottság köteles uniós jogszabálytervezettel előállni, vagy más módon eleget tenni a kezdeményezés céljainak. A bizottságnak emellett arra is lehetősége van, hogy semmilyen intézkedést ne kezdeményezzen, ám bármilyen döntést hoz is, azt meg kell indokolnia.

    A "Right2Water" mellett még két európai polgári kezdeményezés szervezői közölték: összegyűjtötték a kellő számú aláírást. A "One of Us" (Egy közülünk) elnevezésű akció megtiltaná azon tudományos kísérletek uniós támogatását, amelyekben emberi embriókat pusztítanak el. A "Stop Vivisection" (Állítsuk le az élveboncolást) elindítói pedig azt akarják elérni, hogy az Európai Bizottság kezdeményezze a jelenlegi állatvédelmi irányelv helyett olyan jogszabály megalkotását, amely nem engedélyezi a kísérletezést élő állatokkal, hanem kizárólag az emberek számára "közvetlenül releváns" adatok felhasználását teszi lehetővé.

    Az európai polgári kezdeményezést a Lisszaboni Szerződés hozta létre, s mint jogintézménynek az a célja, hogy az Európai Unió polgárai is kezdeményezhessenek uniós jogalkotást az Európai Bizottságon keresztül.

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.