Felújítják a debreceni nagyerdei víztornyot

Debrecen, 2014. április 4., péntek (MTI) - Debrecen új turisztikai látványossága lehet a Nagyerdő emblematikus építménye, a víztorony, amelynek felújítására 487 millió forintot nyert el az egyetem.

Erről Kósa Lajos, a város Fidesz-KDNP-s polgármestere és Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem (DE) rektora pénteken sajtótájékoztatón számolt be a helyszínen. Elmondták, hogy az 1994 óta helyi védettséget élvező ipari örökség funkcióbővítő rekonstrukciója már régóta napirenden van. Az egyetem 2012 őszén kész tervvel állt elő, de a pályázat az első körben nem nyert, tartaléklistára került, most azonban az Észak-alföldi Operatív Program keretében megvalósulnak a tervek.

Szilvássy Zoltán felidézte, hogy már az eredeti tervekben is szerepelt az ipari épület turisztikai célú hasznosítása, ami a két világháború között részben meg is valósult. A rekonstrukció kapcsán a rektor kiemelte, hogy az összhangban van az egyetem képzési stratégiai céljaival, így például az egészségturizmus egyre nagyobb szerepet játszik a város turisztikai kínálatában.

Kósa Lajos a Nagyerdő kínálatának bővítéséről beszélt, így a stadion, az egyetem főépülete, a botanikus kert, a parkerdő és az élményfürdő mellett egy újabb látványosság miatt lehet a vendégek kedvence a városrész.

A Pallagi úton található ingatlan 1969-ben került az egyetem kezelésébe, azóta is a klinikai központ biztonsági víztartalékaként üzemel. Az előzetes tervek szerint a Borsos-féle (Borsos József Debrecen legendás főépítésze volt) lépcső a felújítás után is megmarad, ehhez illeszkedik majd a rekonstrukció és a funkcióbővítés. A fő látványosság a kilátó lesz, ahonnan a turisták megcsodálhatják a debreceni panorámát.

A 40 méter magas létesítmény környezetében szökőkutat, csobogókat és pihenőhelyeket, valamint szabadtéri fesztiválok megtartására alkalmas területet is kialakítanak, így a fejlesztés összhangban lesz a megújuló Nagyerdei Stadion közeli, északi kapuhoz eső közösségi terével.    A nagyerdei víztornyot az egyetem kezelésében lévő más látnivalókkal is összekötik majd, így tematikus útvonalakat, úgynevezett egyetemi sétákat alakítanak ki: az egyetemi főépület, a díszudvar, az aula és a botanikus kert összekapcsolásával. A tervek szerint másfél-két év alatt valósulhat meg a 487 millió forintos beruházás - hangzott el a sajtótájékoztatón.

 

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.