Debrecen nevével összeforrt a Campus Fesztivál. A négynapos szüntelen buli idején felpezsdül a Nagyerdő amúgy sem unalmas élete és a fesztivál területén belül (és annak környékén kívül is) zenekedvelők tízezrei élnek nem mindennapi közösségi életet. Elfogult jegyzet a Campus Fesztivál elkötelezett rajongójától.
Kedden foci, kosárlabda, röplabda a sportfesztiválon, szerdától vasárnapig pedig töménytelen buli és zene, étel-ital. Nagyjából így lehet nagyvonalakban körülírni városunk egyik legkiemelkedőbb eseményét, a Campust. Nevével ellentétben nem csupán az egyetemistáknak szól, ez már valóságos városi, országos, sőt, nemzetközi eseménnyé nőtte ki magát. Persze megfelelő – és jogos, méltó – hangsúlyt fektetve a Debreceni Egyetemre, amely évről-évre saját fesztiválzónával és színpaddal rendelkezik. Ami azt illeti, a zenei felhozatal a tavalyi kizárólag magyar kínálathoz képest idén egészen parádés lesz, no, nem mintha olyan gyenge lenne hazánk színes könnyűzenei palettájának minősége. Tiesto és Zara Larsson fémjelzi 2022-ben a Campust. Ez már önmagában ikonikus programnak ígérkezik. Persze valószínűleg idén is akadnak majd olyanok a környéken, akik nem nézik majd jó szemmel a mulató nagyközönséget, de azt hiszem, ezt a négy napot igazán el lehet viselni, s félredobni önös érdekeinket. A műfajkavalkáddal kapcsolatban ezúttal egy apró hiányosságot érzek: nem igazán képviselteti magát a jazz-blues stílusiránya. Még a járvány előtti fesztiválon énekelhettük együtt a blueskirály, Deák Bill Gyula legendás blues-rock számait, tavaly, a 2021-es fesztiválon pedig a debreceni illetőségű Djabe lépett fel a Víztorony pincéjében, ám idén valahogy nem kap kellő hangsúlyt ez a különleges műfaj. Ellenben kapunk kemény rockot, tornacipős rock and roll, rapet, hiphopot és természetesen végeláthatatlan mennyiségű popot, elektrót, technót. Lesz itt Tiestoékon túl igencsak minőségi magyar felhozatal is a régebbi együttesektől, mint Ossian, Pokolgép egészen a legfrissebb hazai alternatív és populáris műfajképviselőkig, mint Dzsúdló, Wellhello, vagy épp a lírai-alter Barkóczi Noémi – csak, hogy néhányat említsek a százas nagyságrendű fellépőhadból.
Ami hatalmas pozitívum az elmúlt esztendőkhöz képest, amiért külön pluszpont jár a szervezőknek, hogy fokozottan odafigyelnek arra, hogy a zenén és a pódiumbeszélgetéseken túl az étel-italfogyasztás lehetősége is kielégítő legyen. Kiemelten ügyelnek rá, hogy ne történhessen a járvány előtti két utolsó Campuson történt kisebb hiányosság, hogy a zárónapon a standok italkínálata erősen kifogyóban volt, sőt, volt, ahol már szinte semmit nem is lehetett kapni. Hasonló a helyzet az ételekkel is, hiszen idén különösen is széles lesz a választék a különböző gasztronómiai különlegességekből. Azt gondolom, az igazi fesztiválélményhez hozzátartozik az evés-ivás is, az ezzel kapcsolatos problémát pedig hibátlanul kiküszöbölték. Már jó előre, most, két héttel a fesztiválrajt előtt kérik a tisztelt fesztiválozókat, hogy idejében vegyék magukhoz bérletüket, karszalagjukat, hiszen a 2021-es rendezvényen komoly fennakadás történt a helyszíni átvevőpontoknál a feltorlódott embertelen embertömeg miatt. Persze, garantáltan ezt sosem lehet elkerülni, hacsak nem több jegykiadó pont megnyitásával és rugalmasabb kiszolgálással. Ennek kapcsán azért lássuk be, ez a fesztiválozókon is múlik, hogy mennyire veszik tudomásul – igenis érdemes a fesztivál nyitónapját megelőzően átvenni a belépésre jogosító karszalagot.
Július 20-án pedig végre elérkezik a várva várt nap: elrajtol a régió legnagyobb, hazánk egyik legkiemelkedőbb könnyűzenei maratonja, amely szerdától egészen vasárnapig nem hagy majd egy unalmas, közösségi élményektől mentes pillanatot sem. Megpezsdül a stadion nagyerdei parkja, a Békás, lesz itt hajnalig ordító zene, napi tizenkétórás talponlét, bulival, „sohavégetnemérős” evés-ivás, meg nagyjából minden, amire Debrecen képes ebben a négy elképesztő napban. Mindez Debrecen „második” szívében, a Nagyerdő ölelésében. Végre Campus Fesztivál!
Barna Marci
Új hozzászólás