Debreceni pedagógusok elismerésére hozott létre díjat öt városi kulturális intézmény a napokban. A Várhalmi Ilona-díjat azok nyerhetik el, akik figyelemmel kísérik a cívis város kulturális intézményeinek műsorait, programjait, és azok megismerésére a diákokat rendszeresen szervezik, kísérik.
A MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ, a Déri Múzeum, a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar, Művészeti Központ és a Vojtina Bábszínház alapította a díjat.
Az együttműködő felek minden év januárjában két pedagógust díjaznak, akik Hajdú-Bihar Vármegyében közoktatási-köznevelési tevékenységet végeznek: Varga Éva képzőművész emlékplakettjével ismerik el egy normál tanrendű oktatási rendszerben dolgozó pedagógus és egy, a hátrányos helyzetű tanulókat segítő pedagógus szakmai munkáját – tájékoztatott a Vojtina Bábszínház kommunikációs csoportja.
A kuratóriumi tagok mindannyian szakemberek (Asbóth Anikó, a Vojtina Bábszínház igazgatója, dr. Márkus Edina Ilona, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar, Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet intézetigazgató-helyettese, Vizi Katalin, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ ügyvezető igazgatója, Prof. Dr. Keményfi Róbert, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar dékánja, dr. Lakner Lajos, a Déri Múzeum tudományos igazgatóhelyettese és dr. Mátyássy Szabolcs, a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen igazgatója). A kurátorok hat jelölt közül választják ki a két díjazott személyét január 20-ig. A díj védnökségét dr. Papp László, Debrecen polgármestere vállalta.
A most jelölt pedagógusok névsora:
dr. Bagossi Edit (Debreceni Ady Endre Gimnázium)
Danyi Dorottya (Szent József Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, Debrecen)
Engszler Attila (Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola, Debrecen)
Geréné Kristóf Katalin (Lilla Téri Általános Iskola, Debrecen)
Kovács Gergely (Debreceni Református Kollégium Gimnáziuma)
Nagyné Bacsó Judit (Istenszülő Oltalmáról elnevezett Görög Katolikus Óvoda és Általános Iskola, Újfehértó)
Az alapítók célja a pedagóguspálya szakmai és társadalmi megbecsülésének megerősítése, valamint az egyes intézmények és a pedagógusközösség közötti professzionális diskurzus elmélyítése, jövőbeni közös célok megvalósítása. Az együttműködő intézmények közösen választják ki a díjazottakat és a díjak mellett felajánlásokkal is jutalmazzák őket.
A kuratórium az elismerést minden év január 21-én, a magyar kultúra napja előestéjén adja át. A díjátadó ünnepséget évről évre más-más kulturális intézmény rendezi.
Az első díjátadót 2025. január 21-én, 18.00 órától fogadással és műsorral egybekötve a Vojtina Bábszínház rendezi meg.
A Várhalmi Ilona–díj névadójáról:
Várhalmi Ilona, a debreceni színjátszás és oktatás ikonikus alakja, az Ady Endre Gimnázium intézményvezető-helyettese, művészeti vezetője, drámatagozatának megalapítója volt. A Tóth Árpád Gimnáziumban érettségizett, majd később tanított is az intézményben. Magyar és német szakos tanári diplomája mellett testnevelő tanári oklevelet szerzett, majd elvégezte a Színház- és Filmművészeti Egyetem doktori iskolájának színházelmélet szakát is. 2013-ban a város felkérésére rendezte meg a Légy jó mindhalálig című musicalt, amely hamar közönségkedvenc előadás lett. Várhalmi Ilona vette át az Ady Endre Gimnázium első Ady-gyűrűjét, amelyet 2003 óta a tantestület szavaz meg az év pedagógusának. Emellett több országos és városi díj birtokosa (Eötvös József díj, Pro Urbe-díj, Csokonai- díj).
Az ország számos színházában van tanítványa, közülük többen országosan is ismert színművésszé váltak. Legendás tanár volt, aki közeli kapcsolatban állt tanítványaival, nem csak a „drámás” gyerekekkel. Neve, beceneve, a jól ismert Cila, fogalom volt a városban, színházi szcénában. A Csokonai Nemzeti Színház színművészének, Csikos Sándornak a felesége volt.
Várhalmi Ilona 2024. február 22-én, életének 73. évében hunyt el.
Új hozzászólás