Magyar éremeső a Duna Arénában

Az éremtáblázat hatodik helyén zártak a magyarok  Fotó: Derencsényi István (Magyar Úszó Szövetség Facebook oldala)

Ragyogóan teljesítettek a magyar úszók a budapesti Európa-bajnokságon. Medencében 12, nyílt vízen 2 medáliát gyűjtöttek hazánk legjobbjai, emellett számos egyéni csúcsnak és néhány ifjú tehetség feltűnésének is örvendhettünk a mögöttünk hagyott napokban.

A Lupa-tó vizében a 2016-os kazanyi világbajnokságon ezüstérmet szerző Olasz Anna szelte ügyesen a habokat. 10 kilométeren tett erőfeszítései második helyet értek, ugyanezt az eredményt Rohács Réka, Betlehem Dávid és Rasovszky Kristóf társaságában is megismételte két nappal később a csapatversenyben.

Bizakodva várhattuk hát a medencés programot, ahol az éremesélyes nagyágyúk mellett számíthattunk egy-egy ifjú kiválóság berobbanására is. Mindjárt az első napon a tizenhét esztendős Mihályvári-Farkas Viktória szállította a szenzációt 400 méter vegyesen, és a táv világcsúcstartója, Hosszú Katinka mögött másodikként csapott célba. A háromszoros olimpiai bajnok „Iron Lady” ugyan a rövidebb vegyesúszó számban nem tudta folytatni páratlan hegemóniáját, és sorozatban öt kontinens-elsőség után be kellett érnie a dobogó harmadik fokával, így is ő lett az Európa-bajnokságok történetének legeredményesebb úszója.

Másik ászunk és világcsúcstartónk, Milák Kristóf és a riói olimpia egyik felfedezettjeként köztudatba törő Kenderesi Tamás hajszál híján megismételte a páros bravúrt 200 méter pillangón, ám utóbbi „csupán” harmadik helyen zárt a világ második legerősebb idejét produkáló Milák és az olasz Federico Burdisso mögött. Milák formáját elnézve nehezen hisszük el, hogy a koronavírus alaposan megviselte, s több kiló izomtól fosztotta meg – pedig így történt. Ráadásul a verseny utolsó napján a 100 méter pillangó bajnoki címét is kérdés nélkül söpörte be – saját középdöntőben úszott Európa-rekordját megjavítva. Sokatmondó, hogy diadala után már arról beszélt, kit kell még beérnie az Európán kívüli versenyzők közül ahhoz, hogy ezen a távon is világelsővé lépjen elő. Mondhatni, a papírformát érvényesítette a 200 méter pillangón címvédő Kapás Boglára is, aki egyéni csúccsal nyert Hosszú Katinka előtt. Diadalánál jóval meglepőbb volt Szabó Szebasztián 50 méter pillangón szerzett elsősége: a győri versenyző kifogástalan rajtjával és energikus tempóival a versenyszám legjobbját, Andrij Govorovot utasította maga mögé egyetlen századdal. Némi bánatra adhat okot, hogy a versenyszám nem része az olimpiai programnak.

A legszívmelengetőbb minden kétséget kizáróan a 4x200-as női gyorsváltó teljesítménye volt, amelynek hajrájában Kapás Boglárka visszaverte az ötödik olimpiájára készülő Federica Pellegrini rohamait és ezüstérmes pozícióban zárt a Jakabos Zsuzsanna, Veres Laura és Fábián Fanni alkotta egységgel. Bogi éremkollekciója a 400 gyors bronzérmével lett teljes az utolsó napon, amikor Burján Katalin is begyűjtött egy ugyanilyen medáliát 200 háton.

Említésre méltó történésként persze nem csak a dobogós helyeket könyvelhetjük el. Cseh László például a középdöntőben korosztályos rekordot repesztő Kós Hubertet közvetlenül megelőzve végzett negyedik helyen 200 vegyesen. Németh Nándor pedig korszakalkotót nyújtott a klasszikusnak számító 100 gyorson, miután ő lett az első olyan magyar sportoló, aki 48 másodpercen belüli időt úszott a távon, országos csúcsa végül negyedik helyet ért. Mindemellett megszületett hazánk első szinkronúszó érme is: a magyar női csapat akrobatikus kűrben szerzett bronzérmet. És persze debreceni szempontból sem zárult esemény nélkül a megmérettetés: az uszonyos gyorsúszás királynője, Senánszky Petra a 4x100-as gyorsváltó tagjaként nyolcadik helyen, 50 gyorson pedig tizenharmadikként zárt, ráadásul olimpiai B-szintjével jegyet váltott Tokióba, egyszersmind igazolva, hogy bár nem ez a fő területe, uszonyok nélkül is klasszis teljesítményre képes nemzetközi viszonylatban. A DSC-SI fiatal kitűnősége, az első felnőtt Eb-jén vízbe csobbanó Gál Kincső 20. lett 800 gyorson, míg Holoda Péter a végül 4. helyen célba érő 4x100-as gyorsváltónak volt tagja a középdöntőben.

Magyarország 5 arany, 4 ezüst és 6 bronzérmével az összesített éremtáblázat hatodik helyén zárta az Európa-bajnokságot, s bizakodva várhatja a nyári olimpiát.