Paleolit alapanyagok – a kókuszolaj

Kókusz és olaj

A zsír fontos része táplálkozásunknak. Nélküle nem lehet élni: minél nagyobb testű egy állat, annál zsírosabb.

(Ezt magamonn is többször megfigyeltem már: minél nagyobbá válik a testem, egyben annál zsírosabbá is…) A sejtek normál működéséhez elengedhetetlen a zsírok bevitele, azonban semmiképp ne essünk abba a hibába, hogy nagy kanállal esszük! Mértékletesen fogyasszuk. De vajon melyiket?

A kókuszolaj (=kókuszzsír, kókuszvaj) egyre nagyobb népszerűségnek örvend az egészséges táplálkozás hívei körében, beilleszthető a paleolit étrendbe is. A szűrt kókuszolaj íz- és illatmentes, 25 Celsius fok alatt sűrű, fehéres zsír halmazállapotú, míg e fölött fokozatosan átlátszó olajjá válik. 92 százalékban telített zsírokat tartalmaz, nem tartalmaz transzzsírt, és kockázat nélkül többször lehet benne sütni, ami gazdaságossá teszi felhasználását (egyéb növényi olajak többszöri felhasználása az olaj minőségének romlása miatt nem ajánlott). Laktatóbb, mint más telített zsírok, tartós fogyasztása fogyáshoz szokott vezetni, mivel nem rakódik le a szervezet zsírraktáraiban. Laurilsavtartalma révén antibakteriális hatású, erősíti az immunrendszert és fokozza a szervezet ellenálló képességét. Alkalmazható például a gyomorfekélyt és savtúltengést okozó Helicobakter pylori ellen, vagy az aknét okozó Propionibacterium acnes ellen (utóbbi esetben külsőleg célszerű alkalmazni). A kókuszolaj kiváló antioxidánsként is működik, mert sok E-vitamin található benne: azaz segítségével lassítható az öregedés és a ráncok is később jelennek meg (érdemes külsőleg is alkalmazni).

Néhány jó tanács használatával kapcsolatban:

A kókuszolaj a konyhában, de még a fürdőben is jól eláll, nem igényel extrém feltételeket, nincs szükség arra, hogy hűtőben tartsuk.

Magas olvadáspontja miatt önmagában salátákra öntetként ne használjuk, mivel a hűtött zöldségektől azonnal megdermed.

Húsok pácolására sem alkalmas, mert a hűtőben megdermed.

A kókuszolajból kb. 25 százalékkal kevesebbet használjunk, mint a vajból.

Használhatjuk arc- és testápolásra is (ekcémás és pszoriazisos bőrre, baba popsira, szemkörnyékre, arcra, teljes testre, borotválkozás után, sminklemosásra, ajakápolásra, testradírként sóval vagy cukorral összekeverve).

Napvédőként (kb. 4-es fényvédő faktora van).

Fogmosáshoz (szódabikarbónával keverve).

Hajápolásra (csecsemők koszmója ellen, korpás fejbőrre, kondicionálásra – különösen göndör hajra).

Bőrcipőket, csizmákat, táskákat is ápolja, puhítja a bőrt. Ugyanakkor érdemes figyelni rá, hogy sötétebbé teszi a színt, így világos cipőkre nem ajánlott.

Szúnyogriasztásra (borsmenta olajjal összekeverve).

Bútorápolásra (citromlével összekeverve).

Vásárláskor feltétlenül figyeljünk arra, hogy olyan terméket vegyünk, amely nem hidrogénezett!

Szalmás Tünde

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.