Női kézilabda Eb - Oroszok elleni döntetlennel kezdett a magyar válogatott

Győr, 2014. december 7., vasárnap (MTI) - A magyar válogatott döntetlent játszott az orosz csapattal a győri csoportban a magyar-horvát rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság vasárnapi nyitófordulójában.

A csoport, 1. forduló:
Magyarország-Oroszország 29-29 (14-15)

Győr, Audi Aréna, 4800 néző, V: Brunovsky, Canda (szlovákok)
Gól: Triscsuk 6/6, Kovacsics 5/2, Bódi 3, Tomori 3, Bulath 2, Planéta 2, Erdősi 2, Klivinyi 1, Szucsánszki 1, Mayer 1, Mészáros 1, Kovacsicz 1, Szamoránsky 1, illetve Dmitrijeva 7, Szen 5, Kuznyecova 4, Bobrovniykova 3, Uszkova 2, Davigyenko 2/2, Punko 2/1, Makejeva 1, Blizsnova 1, Csernojvanyenko 1, Petrova 1

Majdnem teltház, 4800 néző előtt és óriási hangorkánban kezdődött a mérkőzés. Hamar kiderült, hogy a közel kétméteres orosz védőfalat csak sok mozgással lehet megbontani, és az elején ez nem is sikerült. A 4. percben a győri légiós Szen találatával már 3-1 volt az állás a vendégek javára.   A 8. percben, amikor az oroszok már úgy vezettek 4-1-re, hogy Ilina hétméteresből a kapufát találta el, Németh András időt kért, látva a támadójáték gyengeségeit. Nem sok minden változott azonban, mert - szó szerint - nem volt azonos súlycsoportban a két csapat. A nagytestű oroszok rá tudták kényszeríteni játékukat a fürgébb, ám ezúttal megfogott magyarokra.

Kovacsics tízperces hazai gólcsendet tört meg - csak az ő megindulásaiból született gól eddig -, meg is jött a szurkolók hangja. A csapatkapitány Tomori bombája után viszont Szucsánszkit kiállították. Amikor kiegészült a hazai közönség előtt szereplő csapat, 8-4-es hátrányban volt már. A várandós Görbicz Anita a lelátón fogta a fejét néhány eladott labda láttán.  Bulath lerántás miatt szintén kiült két percre, ekkor viszont már az oroszok könnyelműsködtek, így sikerült két gólt lőni ellenük. A vendégek szakvezetője időt kért, majd visszaállt a korábbi különbség (13-8). Herrt Kiss váltotta a kapuban, ráadásul Bobrovnyikovát kiállították. Az emberelőny alatt feljött a magyar csapat 14-12-re, a szünetig pedig még tovább faragott hátrányából.

A fordulást követően Triscsuk egyenlített volt honfitársai ellen, aztán emberelőnyben Bódi találata már a vezetést jelentette (16-15). Ezt követően felváltva volt az előny az egyik, illetve a másik együttesnél. Planéta kiállítása alatt 23-21-re lépett el az orosz csapat, Kisst pedig Bíró, a harmadik magyar kapus váltotta.  Az Eb-újonc szép védésekkel tartotta a lelket a többiekben, és az 51. percben, 25-25-nél megint időt kért az orosz szövetségi kapitány, mert ekkor szinte csak Dmitrijeva játszott kapura veszélyesen. Kisvártatva már Németh kényszerült rendezni a sorokat két könnyedén bekapott gól után. Ez sikerült neki, akárcsak a fordítás (28-27).   A hajrában Tomorit 29-27-nél kiküldték, Bíró pedig lábbal védett egy ziccert. Szen szépített, majd - már éppen nem emberelőnyben - Uszkova ejtésével lett 29-29. Az utolsó 8 másodpercben idő kérés után a magyaroké volt a labda, de Szucsánszki lövését blokkolták, így maradt a döntetlen.

Németh András a találkozó utáni sajtótájékoztatón elmondta: csapata nagyon bután kezdett. Ennek oka szerinte az volt, hogy nem igazán tudták gyakorolni a felkészülés alatt a magas védőfal elleni támadásokat.   "Nincs öt-hat 180 centiméter magas játékosunk, így aztán elméletben hiába tudtuk, mit kell tenni, a gyakorlatban nem - értékelte a látottakat a szövetségi kapitány. - Éreztük, hogy az oroszok változatlanul világszínvonalú kézilabdát játszanak, noha az utolsó világversenyen nem voltak ott. A hibás kezdés után jól felálltunk. Az Eb-újoncok is hozzá tudtak tenni az összteljesítményhez. Ez volt csapatom első tétmérkőzése, innen csak javulni lehet. Remélem, fogunk is."  Hozzátette: nagyon tetszett neki, ahogy csapata küzdött és ahogy felállt a hátrányból.  "Aztán tőlünk független események miatt végül meg kellett elégednünk a döntetlennel" - mondta.

Jevgenyij Trefilov, az orosz csapat szövetségi kapitánya szerint nagyon nehéz egy tornát a házigazdák csapata ellen kezdeni.  "Sok hibával játszottunk, remélem, a folytatásban ezeket kijavítjuk" - összegezte gondolatait.

Planéta Szimonetta úgy vélekedett, tudnak tanulni a hibákból. "Rosszul kezdtünk, és nehéz volt innen felállni. Amikor összeállt a védekezésünk és a támadójátékunk, akkor már kiegyenlítetté vált a mérkőzés" - mondta.

Kedden a vereséggel nyitó lengyelek ellen szintén a továbbjutás szempontjából fontos találkozó következik.