A Főnixben a válogatott

Perl Zoltán a legeredményesebb magyar játékos volt  Fotó: MKOSZ

Debrecenben lépett pályára csütörtök este a magyar férfi kosárlabda-válogatott. Csaknem ötezer magyar szurkolt a helyszínen a csapatnak, de a világszínvonalú klubokban légióskodó kosarasokkal felálló Montenegró ennek ellenére is győzni tudott.

A cívisvárosban utoljára augusztusban rendeztek ilyen volumenű kosárlabda-eseményt. Akkor, nyár legvégén a 3X3-masokkal találkozhatott a tisztelt publikum, a főtéren. Ezúttal azonban a nagypályások mérettettek meg világbajnoki selejtezőn. A világbajnokságot egyébként jövő nyáron rendezik a Fülöp-szigetek, Indonézia és Japán közös szervezésében. Az ellenfél ezúttal az a montenegrói nemzeti alakulat volt, amelynek egyébként egyes tagjai a világ legkiemelkedőbb ligájában az NBA-ben játszanak. Az amerikaiak közt pattogtató Nikola Vucevicék nem utaztak Debrecenbe, ám a lehetőséget kapottak is olyan bajnokságokban légióskodnak, mint például a spanyol élvonal. No, persze a mieinket sem kell leírni, hiszen Váradi Benedekék gárdájában is jókora azoknak a játékosoknak a létszáma, akik nemzetközi porondon szereplő csapatot, így például a Falcot erősítik.

A magyar közönség pedig egyenesen egyedülálló, s ezt most is bizonyították a drukkerek. A mintegy hat és félezer szurkolót befogadni képes Főnix Arénában csaknem ötezren gyűltek össze, hogy élőben biztassák a csapatot. A publikum legnagyobb örömére a mieink számára indult eredményesebben a találkozó, de a vendégek hamar magukhoz ragadták a kezdeményezést. A montenegróiak Bojan Dubljevic vezérletével hamar tetemes előnyt kezdtek felépíteni. Ettől függetlenül közönségszórakoztató pillanatok is akadtak az összecsapáson. Ferencz Csaba egészen laza hárompontosokkal kápráztatta el a közönséget, Keller Ákos pedig egy hatalmas alley-oopot húzott a gyűrűbe. Montenegró csapata azonban nem engedte veszélyesen közel zárkózni a hazaiakat, így a félidőben 28-36-os vendégvezetéssel vonulhattak pihenőre a felek. A meccs indulatoktól sem volt mentes, hiszen a második negyed végén a játékvezetők – akik egymás után több kétes ítéletet is hoztak – két technikai hibájával, reklamálás okán kizárták a mérkőzésről, és elküldték a kispadtól Ivkovics Sztojant, a magyarok szövetségi kapitányát. Helyét a másodedző Pór Péter vette át.

A nagyszünetben látványos kosárparádét és fényshowt láthatott a közönség. A Face Team akrobatái mutattak be elképesztő mozdulatokat, a labdát pedig szaltókkal juttatták a gyűrűbe. Méltóképp feltüzelték a közönséget bemutatójukkal, így igazi magyaros légkörben folytatódhatott a mérkőzés. A montenegróiak gyorsan megtalálták a szükséges ritmust, a mieink sok hibával játszottak, kulcspillanatokban még labdát is vesztettünk. A különbség már bőven kétszámjegyűre nőtt, Vladimir Mihalovicéknak pedig kintről minden sikerült. A végeredmény 67-83 lett. A magyarok legeredményesebb játékosa 14 pontjával Perl Zoltán lett, őt kettővel lemaradva követi beszórt négy triplájával Ferenc Csaba. A válogatott vasárnap lehetőséget kap, hogy visszavágjon, Podgoricában lépnek pályára. Július első és negyedik napján pedig ismét két nehéz mérkőzés vár Ivkovics-mester tanítványaira, ugyanis Portugáliával és Franciaországgal kell meccset vívniuk.

MAGYARORSZÁG–MONTENEGRÓ 67–83 (15–17, 13–19, 14–20, 25–27)

MAGYARORSZÁG: Váradi 11/3, Vojvoda 11/3, Lukács N. 1, Allen 4, Keller Á. 6.
Csere: Hopkins 5/3, PERL 14/3, FERENCZ 12/12, Golomán, Pongó Marcell 3/3.
Szövetségi kapitány: Ivkovics Sztojan

MONTENEGRÓ: COBBS 14/3, P. Popovics 5/3, Radoncsics 3, Szpaszojevics, DUBLJEVICS 19/9.
Csere: N. Radovics 8, Z. Nikolics 4, V. MIHAJLOVICS 27/12, Pavlicsevics, Drobnjak 3/3.
Szövetségi kapitány: Bosko Radovics

MESTERMÉRLEG
Ivkovics Sztojan: – Ezen az estén jobb volt a montenegrói válogatott, amelyben Bojan Dubljevics volt a leginkább domináns játékos. Csapatunk huszonöt percig jól bírta a nyomást, ezután a vendégek extra dobásaikkal megnyerték a meccset. A harmadik negyedben sok volt a ki nem kényszerített hibánk, ez nem fér bele egy ilyen csapat ellen.