Balatoni nyár – támogassuk a magyarokat!

Balatoni strand

Az egyik on-line hírportál munkatársa augusztus elején vette a fáradságot és vonattal körbe- utazta a Balatont. Képes beszámolójából lehangoló kép tárult elénk. Üres éttermek, panaszkodó vendéglátósok, néptelen strandok. A teltkarcsú újságírót a Balaton vizének minőségétől még jobban aggasztotta a sajtos-tejfölös lángos ára, illetve nagysága. Most augusztus közepe van. A nyár dandárja. Vajon változott a helyzet a magyar tenger partján?

Munkám során, a Balaton felvidéken jártam a múlt héten. Kíváncsiságból felkerestem egy-két strandot, illetve turisztikai központot.

Balatonaliga, strand

A parkolás a fürdőzők számára ingyenes. A strandbelépő 6 éves korig szintén. Egy felnőttjegyért 700 forintot fizettünk. Az önkormányzat gondozásában lévő strand 90 százalékos telítettséggel üzemelt pénteken. Az öltözők és a szociális létesítmények tiszták.  Ottlétem alatt kétszer is cserélték a kukás műanyag zsákokat. A nagy vízicsúszdán 500 forintos napi jegyért egész nap szórakozhatunk. A víz hőmérséklete 24 C fokos, és kristálytiszta.

Az éttermi árak konszolidáltak. Egyébként, ezek az étlapon szereplő árak sok balatoni strandra jellemzőek voltak.

Balatoni (már ha balatoni?) keszeg 3500 Ft/kg,

Tengeri hekk 4000 Ft/kg,

Pisztráng 4500 Ft/kg.

Hamburger (sajtos ) 450-500 Ft,

Palacsinta 200 Ft,

Halászlé 950 Ft,

Sajtos-tejfölös lángos 450-500 Ft,

Egy korsó sör (csapolt) 400-600 Ft.

Én, egy hekket ettem sült krumplival. A számlát, érdekes módon az ásványvíz (400 Ft/0,5 l) és a savanyúság dobta meg (400 Ft/adag). Kértem egy korsó Staroprament sört (600 Ft), aminek elég kőbányais íze volt. Amint a pultra tekintettem, látom ám, hogy a staroprámenes csapoló fejre kis tábla volt kiakasztva, rajta rövid mondat: nem üzemel.

Tihany

Óriási tömeg. A fizetős parkolóban alig találtam helyet. A parkolás 300 forintba került egy órára. A mobiltelefonos parkolás ára is ugyanennyi. Viszont praktikus, mert nem kell izgulni, hogy lejár a jegyünk. Az apátság környezte impozáns. Gyönyörű a panoráma. Az árusok pavilonjai púposan vannak rakva gagyival. Csak ritkán látni igényes kézműves termékeket.

A levendula, mint tihanyi „védjegy”, mindenütt jelen van.

Egy kávézóban, 580 Ft-ért ittunk két kávét, amihez se kísérő víz, se egy kis keksz, se zacskós cukor nem jár. Az asztal közepén éktelenkedett viszont a magyar vendéglátás ikonikus darabja, a kiöntős cukortartó, amibe a párás „tescós” kristálycukor belekövesedett. Egy másik étteremben fél órát ültünk, amikor kiszúrtam a kassza fölötti icike-picike táblát. Önkiszolgáló. Előbb éhesen fizettünk. Jó negyedóra múlva, ugyanitt átvehettem a papírvékonyra klopfolt rántott szeletet. Mindez 1200 forintért. Megfigyeltem, a vendéglátóhelyeken általában diákok robotolnak napi 8-10 órában. Ez, valahogy nagyon látszik a mosolytalan arcukon.

Nagyvázsony Kinizsi vár

Építésének pontos idejét nem ismerjük pontosan.

Első emlékek a XV. század közepéről maradtak ránk. Akkoriban a Vezsenyi család birtokaként tartották számon.

1472-ben adományozta Hunyadi Mátyás a hadjárataiban tanúsított vitézségéért Kinizsi Pálnak, aki halálig (1494. november 24.) uralta s jelentős átalakításokat hajtott végre a váron.

Fő funkciója a tulajdonosok védelme, illetve a Buda-Róma közötti borostyánút felügyelete volt, mely a várbirtokon keresztül haladt.

A XVI. századtól a Zichy főnemesi család birtokolta az uradalmat. 

A vár és környéke gyönyörű. Borongós idő esetén feltétlen megnézendő!

A felnőtt belépő jegy ára 900 forint, a gyermek belépő 600 forintba kerül.

A Balaton környéki programok minden igény kielégítenek. Van itt szabadtéri színházi est, borfesztivál, Bikini, jazz koncert. Van még két jó hét a nyárból. Irány a Balaton!

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.